GÜNDEM

Bakan Koca'dan İstanbul için flaş açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul halkının koronavirüse karşı yapılan uyarılar kapsamında 'Evde Kal' çağrısını dikkate almadığını söyleyerek 'İlla devletin yasak mı getirmesi lazım?' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin yeterli kadar karşılık bulmadığını ifade ederek İstanbul halkının uyarılarını dikkate almadığını söyledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan 'evde kal' çağrılarına Anadolu'da büyük ölçüde uyulduğunu ancak İstanbul'da uyulmadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Devletin illa yasak mı getirmesi gerekiyor?" dedi.

'YAŞLILAR DAHA FAZLA ETKİLENİYOR AMA GENÇLER DE DİKKAT ETMELİ'

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. İlişkinin minimize edilmesi şart. Kullanılan malzemenin paylaşılmaması gerekiyor, üç-beş adımlık mesafede kalmaları gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz ama gençler ve orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor" ifadelerini kullandı.

'ANADOLU UYARILARI DİNLİYOR AMA İSTANBUL'U EVDE TUTAMIYORUZ'

"Sokağa çıkma yasağı bir çözüm olamaz mı?" sorusuna da yanıt veren Bakan Koca, "Anadolu'da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul'u tutamıyoruz. İstanbul'u görüyorsunuz. Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Günün Manşetleri