GÜNDEM

Bakan Mustafa Varank koronavirüse karşı alınan tedbir paketini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türk sanayisini koronavirüs tehlikesinden korumak ve salgına karşı atılan adımları desteklemek amacıyla hazırlanan önlemleri açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs ile mücadelede firmalara sağlanacak yeni destekleri kamuoyu ile paylaştı. İşte Varank'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

YATIRIM TEŞVİKLERİ

-Yatırım teşviklerinden yararlananlar, bu döneme ilişkin banka ödemelerini ötelediğinde faiz veya kar payı desteğinden aynen faydalanabilecek.

-TÜBİTAK ile girişimcilerin ve bilim insanlarımızın projelerinin hemen hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladık

KORUYUCU ÜRÜNLERE DESTEK

-Kovid-19’un teşhis, tedavisinde kullanılacak ürünlere ve koruyucu ürünlere hızlıca destek vereceğiz.

 -(TÜBİTAK programı) Bugün itibarıyla çıkacağımız çağrı 2 Nisan'a kadar açık olacak. Bunlar maksimum bir hafta içinde sonuçlandırılacak.

-Yeni bir uygulama olarak geliştirdiğimiz TÜBİTAK COVID-19 PORTALI'nı da bugün itibarıyla devreye aldık.

PROJE RAPORLARINA ERTELEME

-TÜBİTAK'a verilmesi gereken tüm proje raporlarının teslim tarihlerini 3 aya kadar erteledik, çağrılara başvuru sürelerini de uzattık.

-Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde Bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak.

AŞI VE İLAÇ ÇALIŞMALARI

Bilim insanlarımız, 'Covid-19 platformu' koordinasyonunda aşı ve ilaç geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri