GÜNDEM

Barajlar boşaldı, kuraklık kapıya dayandı! İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı?

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, ''Hemen hemen her on yılda bir bu kuraklık yaşanıyor. Bizim hesaplarımıza göre İstanbul’da 3 ay kadar daha su var.'' dedi.

2020 yılı birçok inanılması güç hadiseye sahne olmaya devam ediyor...

Savaşlar, depremler ve salgın derken kuraklık da kapımıza dayandı. Öyle ki geçtiğimiz Cuma günü 81 ilde yapmur duaları bile edildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, barajlardaki su seviyesinin azaldığına dikkat çekerken İstanbul’un ne kadar suyunun kaldığını açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre; Meclis’te milletvekillerine bilgi veren Kasap, şunları söyledi: 

“Melen Barajı ilk planlama esnasında kil çekirdekli kaya dolgu olarak düşünülmüş aslında, ama o bölgede uygun kil bulunamamış, kaya da bulunamamış. Dolayısıyla ön yüzü beton kaplı kayaya dönülmüş, onda da birtakım engeller oluşmuş.

''ZAMANINDA GÖRMÜŞ OLSAYDIK GEREKLİ TEDBİRLER ALINIRDI''

Biz bunu o zaman görmüş olsaydık, gerekli tedbirler alınırdı. Sağ sahilde biraz sıkıntı var. 3 tane çatlak var. Arka tarafına bir dolgu yaparak bunu neticelendireceğiz. 3 boyutlu analizleri yapıldı, herhangi bir sıkıntı görülmedi.

''İSTANBUL’DA 3 AY KADAR DAHA SU VAR''

Hemen hemen her on yılda bir bu kuraklık yaşanıyor. Bizim hesaplarımıza göre İstanbul’da 3 ay kadar daha su var. Zaten ekim, kasım aylarından itibaren yağışlarla beraber su toplanıyor. Dolayısıyla bundan sonra herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Aralık, ocak, şubat aylarında mutlaka gelen yağışlarla dolduracağız. Ama bizim için önemli olan öncelikle Melen ve ondan sonra diğer yapacağımız barajlar.

''2024-2025 YILLARINDAN ÖNCE MELEN’İ BİTİRECEĞİZ”

İSKİ Genel Müdürümüzle bir araya geldik, onlar da katkı verdiler, hangi barajlarda ne yapacağız, ne kadar su toplayacağız, birlikte çalışmaya başladık. Onların da bize vereceği katkılar var şüphesiz. Dolayısıyla el birliğiyle sadece Melen’le yetinmeyeceğiz, diğer barajları da peyderpey devreye alacağız. Ama İstanbul için öngördüğümüz, 2024-2025 yıllarından önce Melen’i bitireceğiz.”

Yorumlar
Günün Manşetleri