GÜNDEM

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap açıkladı! Koronavirüs mevsimsel gribe ne zaman dönecek? Koronavirüs salgını bitecek mi?

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap koronavirüs hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Azap koronavirüsün mevsimsel gribe dönüşeceğini söyleyerek tarih verdi. Peki Koronavirüste kalıcı bağışıklık var mı?

Klimik Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs hastalığı hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Alpay Azap koronavirüsün mevsimsel gribe 2022 yılından itibaren döneceğini söyledi. Azap koronavirüste kalıcı bağışıklık olup olmadığını da açıkladı..

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Trakya Üniversitesi ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği işbirliğinde online olarak düzenlenen 19. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde "Kovid-19'a Genel Bakış" konulu sunum gerçekleştirdi.

Azap, dünyada kanıtlanmış olgu sayısının 45 milyonu, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısının da 1 milyon 200 bini geçtiğini söyledi.

Salgının başladığı günden itibaren 450 milyon kişinin Kovid-19 hastalığı ile karşılaştığını belirten Azap, şunları kaydetti:

Bilimsel çalışmalara göre her kanıtladığımız Kovid-19 vakasına karşılık toplumda 8-10 Kovid-19 vakası var. Salgının ocak ayında başladığını düşünürsek geçen bu 10 ay içerisinde 450 milyon kişinin Kovid-19'la karşılaştığını ve enfekte olduğunu söyleyebiliriz. Ölüm sayılarının da bilimsel çalışmalardan yola çıkarak kanıtlanmış sayının iki katı olduğunu söyleyebiliyoruz. Yani bugün itibariyle yaklaşık 2 buçuk milyon hastanın Kovid-19'a bağlı öldüğünü söyleyebiliriz.