GÜNDEM

Çavuşoğlu'ndan dikkat çeken Filistin açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Filistin'in Türkiye'yi kınadığı iddiasına net bir şekilde cevap vererek, işin perde arkasını anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanal 7'de Mehmet Acet'in moderatörlüğünü üstlendiği Başkent Kulusi programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle;

Filistin'in Türkiye'yi kınadığı iddiası...

Burada kasıt yoksa ciddi bir bilgisizlik var. Bu iddiayı ortaya atan kişi Meclis'teki konuşmasında Filistin'in Arap Ligi'nde Türkiye'yi kınadığını söyledi. Filistin başbakanı oraya giderse baskı altında kalacağını bildiği için gitmedi toplantıya. İlk defa bir Arap Ligi toplantısına gitmedi. Filistin'in herkesin desteğine ihtiyacı var sadece bizim değil. Arap ülkeleri baskı da yapıyorlar. Toplantıya gitmemesi aslında bize destek vermektir.Bunu söylemek çok yanlış.

TRUMP TÜRKİYE'Yİ DE CUMHURBAŞKANIMIZI DA SEVİYOR

Trump'ın inişli çıkışlı mesajları hakkında neler söyleyeceksiniz?Bir ülkenin başkanı hakkında çok şey söylemek istemem. Ama iniş çıkışlarını görüyoruz. Trump'ı önce ABD halkının çözmesi gerekiyor. Onlar çözerse bizler de çözeriz. Trump'ın bu stilini hepimiz gördük ve artık alışmaya da başladık. Çünkü ortada şimdiye kadar alışılmış başkanların dışında bir profil var. Bu ABD'liler için de böyle, bizim için de, dünya için de. Ama ben şunu söyleyebilirim Trump Türkiye'ye değer veren bir başkan, Türkiye'yi seviyor, cumhurbaşkanımızı da seviyor. Bir çok eleştiriye maruz kalmasına rağmen bunu da dile getiriyor. Cumhurbaşkanımızın bu kadar kalabalık halkı arkasında nasıl topladığını merak ediyor. Şimdi görüyoruz diğer başkanlardan farklı olarak kendisi de kalabalık mitingler düzenliyor. 

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanımız artık bunlarla bir yere varamayacağımızı anlayınca  ilk Trump'ı aradı ve "Biz şimdiye kadar sizinle çalışmak istedik ama olmadı artık kendi başımızın çaresine bakacağız" dedi. Trump da dinledi ve "Peki DAEŞ'liler ne olacak, burada hapishaneler var, kamplar var "dedi. Cumhurbaşkanımız da, "Biz gereğini yaparız" dedi. Trump da "Tamam bizim askerimizi hedef almayın" dedi.

TRUMP'IN SKANDAL MEKTUBU (TERÖRİST BAŞI İLE ARABULUCULUK)

Bu mektubun üslubu onu bağlar. Kötü söz sahibine aittir, seviyesi de ona aittir. Mektupta ne diyor operasyon yapmayın ben sizi bu teröristlerle bir araya getireyim diyor. Bizim cevabımız harekat oldu. Sahada verdik cevabını, Cumhurbaşkanımız telefonda da verdi "Bunu size yakıştıramadım" dedi. Biz ciddi bir devlet olarak bu seviyede bir mektup yazar mıyız? O seviyeye düşmeyiz. ABD halkı bunun zaten iğrenç bir şey olduğunu söylüyor, Bu ABD'yi küçük düşüren bir şeydir, bu mektubun yeri çöp kutusudur. Hakkında kırmızı bülten olan teröristin mektubunun yeri de çöp kutusudur. Bu kadar silah verip işbirliği yaptıktan sonra YPG'ye terörist diyemiyorlar ama Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı bir terörist bu. 

Yorumlar
Günün Manşetleri