GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de faaliyete geçen TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış törenine, Türkiye'nin koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin heyecanladıran açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aşı ve ilaç geliştirme projelerimizde de önemli mesafe kat ediyoruz. Yerli aşı geliştiren ülkeler arasında ABD ve Çin'in ardından üçüncü sırada yer alıyoruz. TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 8 farklı aşı 10 farklı ilaç projesi yürütülüyor. Hamdolsun aşı çalışmalarımızda iki aşı adayımız hayvan deneyimlerini başarılı şekilde tamamladı. Hatta bunlardan birisi etik kurulu onayını alarak insanlar üzerinde klinik çalışmalar safhasına geldi. Aşının yanı sıra ilaç geliştirme faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor." dedi.

Aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözlerle devam etti: Gerek aşı ve ilaç çalışmalarını yürüten bilim adamlarına ve sorumluluk üstlenen kuruluşlarımıza gereken desteği veriyoruz vereceğiz. Büyük deney hayvanları olmak üzere bir merkez kuruyoruz. Birlikte çalışma ve üretme kültürünü bunsan sonraki projelerde de sürdürmüş olacağız.

Yorumlar
Günün Manşetleri