GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tesbih koleksiyonu

Dünyaca ünlü tesbih ustası Necip Fazıl Karadağ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tespih koleksiyonuna 20’ye yakın çalışma göndermiş.

Tükenmeye yüz tutan tesbih sanatını günümüzde sürdüren Kültür Bakanlığı sanatçısı Necip Fazıl Karadağ’ın özel tasarladığı tesbihlerin benzeri yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tespih koleksiyonuna 20’ye yakın çalışma gönderen Karadağ’ın İslamiyet’i ve Osmanlıyı simgeleyen motifleri kullandığı hiç bir eserinin benzeri yok.

El emeği göz nuru tesbihlerini büyük bir aşkla işleyen Karadağ tesbih sanatında da kendine has oluşturduğu üslubuyla tesbih severlerin dikkatini çekiyor. ‘Dünyaca ünlü tesbih ustası Necip Fazıl Usta’ olarak da anılan Karadağ, yaptığı tesbihlerle hayran bırakıyor. Necip Fazıl Karadağ, bu sanatın yanı sıra musiki ile de ilgileniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşık 20 tane tesbih gönderdiğini söyleyen. Karadağ, “Özel çalışmaları Cumhurbaşkanımız da seviyor. Mesela elinde çektiğini duyuyorum ve bunu duydukça çok mutlu oluyorum. Tesbih dua tanelidir, o duanın tanelerini de çekmek bizim için daha ön plandadır” dedi.

Yaptığı eserlerin benzerinin olmaması nedeniyle kişiye özel çalışmalar yaptığını söyleyen, Karadağ,"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği eserin farklı bir eşinin de bulunduğunu belirterek, “Özellikle Mescid-i Haram’ın minaresi şuan elimde göstermiş olduğum. Alt kısmına yine kavuğu koyduk ve hemen şu kısmında Kur’an-ı temsil eden bir çalışma ve tam ortasında Kabe-i Muazzama’yı koydum. Kabe kıblemiz ve hemen tam üst kısmında İbrahim makamı ve yine kavuk ve yine lale hem İstanbul’u temsil eder hem Allah’ı simgeler. Yapmış olduğumuz eserlerimizde işte dediğim gibi mana katarsak güzel oluyor” ifadelerini kullandı.