GÜNDEM

Dilipak'tan Ayasofya medresesi önerisi!

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, "Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır" diyerek atılması gereken adımları sıraladı.

Dün kılınan ilk cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi gündemi sallamaya devam ediyor. Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak da, "Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır" diyerek atılması gereken adımları sıraladı.

"Ayasofya Medresesi" öneren Dilipak, daha önceki yazılarında "hilafet" olarak tarif ettiği "İslam Milleti Birliği" ve "Osmanlı Milletler Topluluğu" önerdi.

"BU BİR SON DEĞİL, YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR"

Dilipak'ın yazısının satır başları şöyle:

"Ayasofya’yı açtık. Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Yani “açtık bitti” değil. Bugün yeni bir süreç başlıyor. Yapacak çok işimiz var. Bu konuda devlete, yerel yönetimlere, STK’lara, basına, üniversitelerimize, şirketlerimize büyük görevler düşüyor. Bu iş siyasi polemiklere kurban edilmemesi gerekir.

"AYASOFYA MEDRESESİ İHYA EDİLMEDİ"

Bazı arkadaşlardan öğrendiğime göre, Ayasofya içindeki bazı had eserleri başka yerlerde. Onların toplanması gerek. Ayasofya’nın müştemilatı içinde başka yapılar da var. Onların aynı şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerek. Ayasofya Medresesi ne oldu, onu da ihya etmek gerek. Ayasofya müştemilatı içinde yeni birtakım eserler kazandırılması gerek. Camiyi ziyarete gelen insanlara Ayasofya tarihini derli toplu anlatacak bir internet sitesine ihtiyaç var. Belgesellere, birçok dilde kitaplara, belki çizgi filmlere, çocuk kitaplarına ihtiyaç var.

 "GÜNDEMİMİZDE OSMANLI MİLLETLER TOPLULUĞU DA OLMALI"


Bu işin şimdiye kadar olan kısmı sadece bir başlangıçtı. Şimdi yeni bir başlangıç için kollarımızı sıvamalıyız.

Gündemimizde İslam Milleti Birliği de olmalı, Osmanlı Milletler Topluluğu da.. Doğu Roma Milletler Topluluğu da olmalı, Ortodoks Milletler Topluluğu da."

Kaynak: 'Hilafet' çağrısı yapan Abdurrahman Dilipak'tan şimdi de Ayasofya'ya medrese önerisi

Yorumlar
Günün Manşetleri