GÜNDEM

Dışişleri Bakanlığı'ndan Arap Birliği'ne tepki! Arap halkları tarafından ibretle izleniyor

Arap Birliği'nin Türkiye'yi Arap ülkelerinin içişleri karışmakla itham eden açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla ülkemize yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıkları görülmektedir.

Söz konusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz. Bu kararların esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmamaktadır.''

Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamanın devamı şu şekilde:

''SİYASİ BİRLİKLERİNİN KORUNMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ''

''Zira ülkemizin Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına büyük önem verdiği ve bu kararların alınmasının arkasında bulunan yönetimlerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiği herkesçe malumdur.

''TÜRKİYE, İSTİKRAR VE HUZURUN TEMİNİ İÇİN ÇALIŞIYOR''

Suriye'yi parçalamaya çalışan ve Irak'ın egemenliğini tehdit eden teröristleri destekleyen, Yemen'in tarumar olmasına sebep olan, Libya’da darbecilerin yanında yer alan, Sudan'da istikrarın tekrar tesisini kendi çıkarları için riske atan, ezcümle insanlık dramlarına neden olan rejimlere, milis liderlerine, ayrılıkçı gruplara ve terör örgütlerine destek veren malum yönetimlerin tüm karşı çabalarına rağmen Türkiye, bölgede istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecektir.

''ARAP HALKLARI TARAFINDAN İBRETLE İZLENİYOR''

Bu yönetimlerin Filistin davasını yok saydıkları, Filistin'de iki devletli çözüm çabaları ile ortak Arap tutumunu sabote eden girişimler hakkında Arap Ligi'nin karar almasını engelledikleri, Arap halkları tarafından ibretle izlenmektedir.

Arap Ligi’ni, bir kez daha, ülkemize karşı düşmanca tavır takınan bazı üyelerinin güdümünde hareket etmek yerine bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmeye davet ediyoruz.

Yorumlar
Günün Manşetleri