GÜNDEM

Diyanet Vakfı-Sen'den yılbaşı yasaklarını delenler için öneri!

Türk Diyanet Vakıf – Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’dan da yasakları delenlerle ilgili öneri geldi.

Koronavirüs salgınının gölgesinde 2021'e sayılı günler kala yeni yıla girerken yine tedbir amaçlı yasaklar uygulanacak.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, koronavirüs nedeniyle yılbaşında toplu kutlamaların yasak olduğu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda yılbaşı yasakları 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te son bulacak

Türk Diyanet Vakıf – Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’dan da yasakları delenlerle ilgili öneri geldi.

Ünal, yasağı delen yurttaşların 1 gün boyunca camide çalıştırılmasını isteyerek, şunları söyledi:

"EĞLENCE MEKANLARINDA TOPLANANLARI CAMİDE ÇALIŞTIRALIM"

"Ülkemizde  son alınan kararla hafta sonları cuma akşamından pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yılbaşı münasebeti ile de bu yasak 4 gün olarak belirlendi. Tabii herkes bu kurallara harfi harfine uymuyor. Kimisinin geçerli sebepleri olduğu için sokağa çıkıyor, kimisi ise keyfiyetten dışarılarda geziyorlar. İşte bizde diyoruz ki keyfi olarak boş yere sokağa çıkıp yasağı dinlemeyen ve güvenlik güçlerini zor durumda bırakan bu insanları camii, mescit gibi ibadethanelerimizde zaruri olarak 1 günlüğüne çalıştıralım. Camilerimizin temizliğinde olur, bakımlarında olur veyahut camii görevlisinin belirleyeceği bir işte çalıştırılabilirler.

CAMİ PERSONELİ İHTİYACI VAR

Ülkemizde 90 binden fazla camii mevcut ve bu dini mekanlarımızın personel ihtiyaçları var. Din görevlilerimizin çoğunluğu, camii ve mescitlerimizin ihtiyaçlarının aksamaması ve namaz kılmaya gelen insanların mağdur olmamaları için temizlik, bakım- onarım gibi işleri kendileri üstleniyor. Sokağa çıkma yasağını dinlemeyip, yasa ihlali yapan vatandaşlarımız da hiç değilse faydalı bir iş yapmış olurlar. Bu aynı zamanda bir kamu hizmetidir.

YETKİLİLERE SESLENİYORUM

Buradan yetkililerimize sesleniyorum: Yılbaşında, yasağı dinlemeyip ihmal eden, keyfiyetten ve boş yere sokaklarda dolaşan, eğlence mekanlarında toplanan insanları camii hizmetlerinde çalıştıralım. İnanın kendileri de bu işten dolayı sevineceklerdir. İşin hem sevap kazanma yönü var hem de devletin bir işinde görev alma yönü var. Faydasız bir işi faydalı bir işle kapatabilirler.

ALKOL ALANI NİYE CAMİYE ALALIM SORUSU AKLA GELEBİLİR

Vatandaşlarımızın da bu çağrımızı haklı bulacaklarına düşünüyorum. Ha şunu diyebilirsiniz alkol alan, eğlence mekanlarında gün geçiren insanları camiye neden alalım sorusu akla gelebilir.

BU BİR FIRSATTIR

İşte burada o insanlar camilerimizde, mescitlerimizde görev alsınlar ki hatalarını anlasınlar. Bu onlar için büyük bir fırsattır."

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri