GÜNDEM

Düğün ve nikahlar nasıl yapılacak?

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğün ve nikahlarda kısmi yasakların kaldırıldığı ilan etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşmeye gidildiğini açıkladı.

Yüz yüze eğitim, sokağa çıkma kısıtlaması, restoran ve kafelerin açılması, düğün/nikahların nasıl yapılacağı gibi birçok konuda kriterler belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nikah ve nikah merasimleri ile ilgili normalleşme adımlarına ilişkin yeni kararları da söyledi.

Nikah ve düğünler nasıl yapılacak?

Milyonlar kişinin merakla beklediği soru "nikah ve düğünler nasıl yapılacak?" sorusunun cevabı da Kabine Toplantısı'nın ardından belli oldu.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

İl hıfzıssıhha kurullarının kararları belirleyici olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'nda sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı daha önce de belirttiğim gibi valiliklerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız tarafından belirlenecektir. Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında Kontrollü Normalleşme sürecini tamamlamaktır. Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de bu çerçevede daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir. Salgın boyunca her konuda öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi ve inşallah tamamen kaldırılması hususunda da aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum"

Yorumlar
Günün Manşetleri