GÜNDEM

Ekmek satışına koronavirüs düzenlemesi! İki işletmeden başkası satamayacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında teması azaltmak maksadıyla ekmek satışlarının yalnızca market ve fırınlardan yapılacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, katıldığı NTV canlı yayınında gündeme ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Koronavirüse karşı alınan tedbiler kapsamında el temasını azaltmak maksadıyla ekmek satışlarını sadece fırın ve marketlerden yapılmak üzere sınırlandırdıklarını açıkladı.

İşte Bakan Pekdemirli'nin açıklamalarından satırbaşları:

'GIDA TEDARİĞİ SORUNUMUZ YOK'

"Türkiye 18 milyar dolar ihracat yapan bir ülke. Kendi kendine yeten bir ülke. Birçok ülke önce can, sonra canan hesabıyla gidecek. Sosyal izolasyon toplumlara yansımış durumda. Ülkeler balık almıyor, domateste fazlamız var. Balıkta fazlamız var. Türkiye'nin gıda tedariğiyle ilgili problemi yok. Çiftçimiz üretime devam etsin, devlet ne gerekiyorsa onların yanında. Çiftçiler tarlasına rahatça gitsin bunun genelgesi de yayınlandı.

'EKMEK ARTIK FIRIN VE MARKETLERDE SATILACAK'

Ekmek satışında tüketicinin doğrudan temasını sınırlandırdık. Ekmek artık sadece market ve fırınlarda satılacak. Etin fiyatıyla birileri oynamaya kalkarsa gereğini yaparız. Gerekirse et ithalatı yaparız.

'BARAJ DOLULUK ORANLARI YETERLİ SEVİYEDE'

İçme suyu ile ilgili barajlarımız bu yıl yüzde 56 oranında dolu. Barajların doluluk oranı şu an yeterli. Su her zaman önemli. Hijyene dikkat edelim ama çeşmeyi açıp suyu da boşa akıtmayalım. Suyumuz kıymetli iktisatlı gidelim.

'KOLONYA VE DEZENFEKTAN DA 5 AYLIK STOK VAR ÜRETİM DEVAM EDİYOR'

Alışverişlerde kolonya satışı yüzde bin artmış. Etil alkolü Türkiye üretir. Kolonya ve dezenfektanda 5 aylık stok var, üretim konusunda sıkıntı yok. 500 kooperatif market hedefi projesinde 250 milyon liralık bir yatırım var. Burada amaç kaliteli ürünleri vatandaşa sunabilmek.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri