GÜNDEM

Fatih Altaylı Ayasofya'nın ibadete açılmasını İsrail işgali karşılaştırdı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Ayasofya'nın ibadete açılması üzerine İsrail'in işgal ettiği topraklardaki camileri aynı gerekçe ile kapatabileceğini söyledi. Altaylı'nın bu sözleri sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, aynı internet sitesinin yazarı Murat Bardakçı’nın Ayasofya’nın “kılıç hakkı” olduğu için tüm tasarruf hakkının Türkiye’de olduğuna dair sözlerine bugünkü köşesinde bir eleştiri getirdi.

Altaylı’nın yazısının “Kılıç Hakkı” yerine başlıklı bölümünde şöyle yazdı:

"Murat Bardakçı dostum, Ayasofya ile ilgili uzun müddettir yazdığı tüm yazılarda “kılıç hakkı” meselesini öne çıkarır. Haklıdır da. Ayasofya, Türkiye’nin toprakları içindedir, bize Osmanlı’dan kalmıştır ve Osmanlı tarafından camiye çevrilmiş, 481 yıl cami olarak hizmet etmiştir. Kiliseden çevrilmiş de olsa, İstanbul’daki en eski İslam mabedidir.

Ancak yine de “kılıç hakkı” söylemine fazlaca sarılmamak gerekir. Çünkü yarın öbür gün İsrail devleti de aynı gerekçe ile ülke toprakları içinde bulunan tüm Müslüman ibadethanelerini “Biz buraları savaşarak aldık. Bu da bizim kılıç hakkımız” diyerek kapatmaya kalkışabilir. O yüzden kılıç hakkı demektense, “Burası zaten 481 sene cami idi kardeşim” demek daha doğru bir gerekçe olabilir.

Yorumlar 17 Yorum
Günün Manşetleri