GÜNDEM

Fazıl Say'dan kendi çapında Ayasofya açıklaması

Ayasofya'nın müze statüsünün düşürülmesi ve cami olarak ibadete açılmasına karar verilmesinin ardından piyanist Fazıl Say’dan da bir açıklama geldi.

Ayasofya'nın müze statüsünün düşürülmesi ve cami olarak ibadete açılmasına karar verilmesinin ardından piyanist Fazıl Say’dan da bir açıklama geldi.

Say, Ayasofya kararını eleştirerek, “Müze olarak kalması felsefi olarak doğru olandı.” dedi.

“BENİM İNANÇLARA, İNANANLARA SAYGIM VAR”

Instagram hesabından paylaşım yapan Say, açıklamasının tamamında şunları söyledi:

"Yorumlarınızı okuyorum. Teşekkür ederim. Tüm bu yorumlar siyasilerden çok daha üst düzeyde diye düşünüyorum. Benim inançlara inananlara saygım var, onlardan da beklentim saygı, Siyasilerin bu konuda ne dediği kendi meseleleridir. Mühim olan filozofların ve insanlığın algısı ve düşüncesidir. Yukarıdaki yazıma ek olarak;

Yaklaşık 1000 yıl kilise, yaklaşık 500 yıl cami yaklaşık 85 yıl da müze olarak var olan Ayasofya...

“İNSANLIĞIN ORTAK MESELESİ”

Benim objektif bakış açımla; Sultan Ahmet ve Ayasofya’nın yan yana duruyor olması asıl sembol idi. Barışın, dinlerin kardeşliğinin sembolü ve dünya, insanlık kanımca İstanbul’u en çok bu yüzden seviyordu.

Ben de bu “birlikte var olan” uygarlık ve kardeşlik sembolünden gurur duyuyordum açıkçası…

Burada 3 milyon turist, ve turizm geliri filan asla konum değildir, Konu aslında daha “dünya mirası” “insanlığın ortak meselesi.”

“HATA BURADA BAŞLIYOR”

Bazı siyasiler buna katılmayabilir, bu sadece “milli meseledir” diyebilir. Ama hata işte burada başlıyor. Bakın, Yunanistan’da, İspanya’da camilerin yakılıp yıkılmasından veya kiliseye çevrilmesinden bunun yanlışlığından bahsetmişsiniz, haklısınız, bunlar olmuştur tarihte, ama biz onların yanlışlarına yeni bir “yanlış” ile cevap vermeli miyiz? Bu nedir, “intikam” mı alıyoruz? “Dünya mirası”, koruması, müze olarak kalması felsefi olarak doğru olandı.

Kimseyi incitmeden bunu yazmak istedim. Katılabilirsiniz katılmayabilirsiniz.

Ben devletin bu kararına katılmadım. Bunu koronavirüs salgını günlerinde, dünya ile dayanışma içinde olunması en çok gereken anda yapılmış olmasını da anlayamıyorum? Yadırgıyorum.

Belki açıklarsınız?

“SİYASİ DEĞİL, İNSANİ DÜŞÜNÜLMESİNİ İSTERDİM”

Biz bu salgını bir türlü sıfırlayamadık, bunca derdin arasında, virüs salgını ile Ayasofya kararının aynı döneme rastlamasını da yadırgıyorum, camilerin salgın sebebi kapalı olduğu aylar geçirdik. Ben bazı konuların siyasi değil insani düşünülmesini isterdim."

Yorumlar 7 Yorum
Günün Manşetleri