GÜNDEM

FETÖ firarisi emniyet müdürü ile örgüt mensubu akademisyen yakayı ele verdi

Ankara'da FETÖ/PDY firarisi eski emniyet müdürü Abdullah E. ile firari akademisyen Gözde Ö, örgüte ait hücre evlerine yapılan operasyonlarda yakayı ele verdiler.

Hain terör örgütü FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlar hız kesmeden devam ediyor...

Örgüte son darbe Ankara'da vuruldu.

Önce FETÖ’den aranan eski emniyet müdürü ardından da bir akademisyen düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İlk operasyonu Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri yaptı.

YENİ BİR MESAJLAŞMA PROGRAMI KURDU

Koordineli çalışmaları sonucunda “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan aranma kaydı bulunan, örgüt tarafından sadakati ve bağlılığı en üst sevide olarak kodlanan, ByLock kullanıcısı ihraç 1. Sınıf Emniyet Müdürü Abdullah E.'nin Etimesgut ilçesinde gaybubet evinde saklandığı tespit edildi.

Yapılan araştırmada zanlının örgüt içerisinde irtibat kurmak için yeni bir mesajlaşma programı geliştirerek örgüt sorumlusuyla buradan irtibat kurduğu, ailesinden ayrı olarak herhangi bir adres beyanında bulunmadığı ve evin örgüt tarafından yüksek güvenlikli ve kameralarla donatılmış olması nedeniyle tercih edildiği belirlendi.

AİLESİNE DE GİZLİ BULUŞMA YÖNTEMİNİ ÖĞRETTİ

Deşifre olmamak için ailesi dahil kimseyi binaya getirmeyen zanlının ailesi ile çok sıkı tedbir uygulayarak buluştuğu ve bu gizli buluşma yöntemlerini ailesine de öğrettiği, eve giriş çıkış saatlerini sürekli değiştirdiği, tanınmamak için kılık ve kıyafetini değiştirdiği, mecbur kalmadığı sürece dışarı çıkmadığı ve aylık erzak alışverişi yaparak gündelik olarak ikametinden dışarı çıkmadığı belirlendi.

Alınan arama kararına istinaden adrese yapılan operasyonda eski Emniyet Müdürü Abdullah E. yakalanırken, evde çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyaller ele geçirildi.

AKADEMİSYEN REZİDANS DAİRESİNDE YAKAYI ELE VERDİ

Ankara polisi, Kayseri 3. Sulh Ceza Hâkimliğince “Silahlı Terör Örgütü Kurma, Yönetme veya Üye Olma” suçundan aranma kaydı bulunan, ByLock kullanıcısı olan ihraç edilmiş akademisyen Gözde Ö.’nün de Çankaya ilçesinde bulunan ve herhangi bir adres beyanında bulunmadıkları yüksek güvenlikli rezidans dairesini gaybubet evi olarak kullandığını tespit etti.

Tıpkı eski Emniyet Müdürü Abdullah E.’nin yaptığı gibi Gözde Ö.’nün de saklanmak için sürekli kılık ve kıyafet değiştirdiği, sık sık dışarı çıkmadığı ve ailesi ile gizli bir görüşme yöntemi bulduğu belirlendi.

Polis eve yapılan operasyonla Gözde Ö.’yü gözaltına alırken, çok sayıda örgütsel doküman, bilgisayar ve cep telefonuna da el koydu.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DÜĞMEYE BASTI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da FETÖ’nün emniyet yapılanması içerisinde yer aldığı tespit edilen daha önce kamu görevinden çıkarılmış 1’i 1. sınıf, 2’si 3. sınıf emniyet müdürü, 2’si emniyet amiri, 3’ü komiser, 5’i komiser yardımcısı, 12’si polis memuru olmak üzere toplam 25 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

KAMUDAN ATILMIŞ 25 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “Örgütsel kodlamalarında üst düzey örgüt mensubu oldukları anlaşılan, haklarında örgüt mensubu olduklarına dair ifade ve teşhis tutanağı bulunan, HTS analiz çalışmaları sonucu ByLock kullandıkları tespit edilen, bu şekilde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün emniyet yapılanması içerisinde yer alan, daha önce kamu görevinden çıkarılmış 1’i 1. sınıf, 2’si 3. sınıf emniyet müdürü, 2’si emniyet amiri, 3’ü komiser, 5’i komiser yardımcısı, 12’si polis memuru olmak üzere toplam 25 şüpheli hakkında Ankara merkezli 8 ilde gözaltı kararı verilmiştir. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik işlemlere Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce devam edilmektedir.” denildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri