GÜNDEM

Fransız Decathlon LGBT desteğiyle tepki topladı! Decathlon'a boykot başladı

Fransız mağazası Decathlon başörtüsü ürünleri satmazken LGBT'ye destek veren açıklamaları ile tepkilere neden oldu. Decathlon LGBT desteği büyük tepkilere neden olurken sosyal medyada #DecathlonBoykot tagı ile kampanya başlatıldı. Decathlon boykot çağrısı kısa sürede sosyal medya gündemine oturdu.

Kurulduğu 1976 yılından bu yana dünya genelinde birçok mağazada spor ekipman ve malzemeleri satan Fransız perakende zinciri Decathlon'un Linkedin ve Instagram Kariyer hesapları üzerinden "Onur Ayı" kapsamında paylaştığı mesajla dikkat çekti. 

Decathlon mesajında “Decathlon’da her renge yer var! Cinsel kimlik ve yönelimden bağımsız olarak, herkes için eşit bir çalışma ortamında, çeşitlilik ve kapsayıcılığı destekliyoruz.” yazıyordu. 

Sosyal medyadaki tepkiler üzerine Decathlon Türkiye bu kez de Twitter hesabından yazılı bir açıklama yayımladı.

Tepkiler üzerine her tür ayrımcılığa karşı olduğunu ileri süren Decathlon'un cinsel kimlik ve yönelim ifadesi altında LGBTİ'ye desteğini yinelediği açıklama şöyle:

“Onur Ayı kapsamında, Decathlon Türkiye Linkedin ve Instagram Kariyer hesaplarımızdan, çalışma ortamımızın çeşitliliği ve kapsayıcılığı ile ilgili yapmış olduğumuz paylaşıma gelen tepki ve yorumlar bizi çok şaşırttı ve üzdü.

Ayrımcılığın her çeşidine karşıyız.

Decathlon Türkiye olarak; din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel kimlik ve yönelim fark etmeksizin, herkesin kendini ifade edebileceği ve kendi olabileceği bir ortama sahibiz ve bununla gurur duyuyoruz. Başka türlüsünü de zaten düşünemiyoruz.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de yer aldığı üzere, “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğralar

Hiçbir şirket, birey, hatta hiçbir kuvvet, bu hakkı kişilerin elinden alamaz.

Ayrımcılığın farklı şekillerde dünyayı nasıl bir kaosa sürüklediğini gördüğümüz bu günlerde, herkesi daha duyarlı ve kapsayıcı olmaya davet ediyoruz.

Biz tüm renkleri içerisinde barındıran ve çeşitliliğe kucak açmış, insana insan olduğu için değer veren duşumuzun her zaman gurula arkasındayız.

Sporun birleştiric gücüne inanıyoruz!

DECATHLON”