GÜNDEM

Gülen'in sağ kolu Yusuf Bekmezci tutuklandı! Yusuf Bekmezci kimdir?

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in sağ kolu olan FETÖ içinde "Kadim Abi, İrşatçı" da denilen Yusuf Bekmezci, İzmir'de “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

 FETÖ'nün üst düzey yöneticisi olan ve para trafiğini yöneten Yusuf Bekmezci çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada;

"Fetullah Gülen ile birlikte FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kuruluş aşamasındaki çekirdek kadro içerisinde yer alan, örgütün finansal organizasyon ve şemasının kurucuları arasında bulunan, Fetullah Gülen'in yakın arkadaşlarından olup, örgüt içerisinde 'Kadim Abi -İrşatçı' gibi sıfatlarla tanınan, silahlı terör örgütünün ilk kurumsallaşma hareketlerinden Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan, bu süreç öncesinde ise örgütün bizzat kasası konumunda olan, örgüt içi anlaşmazlıkları çözen ve örgüt içi il -bölge- ülke imamlarının dahi üzerinde sözde manevi bir konumda bulunan şüpheli Yusuf Bekmezci, alınan savunmasında suçlamaları kabul etmemiş ve dosya kapsamındaki delillere göre TCK'nın 314/1 maddesi anlamında 'silahlı terör örgütü yöneticisi olmak' suçunu işlediği iddiasıyla sevk edildiği İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştır" denildi.

Akif Sarı'nın adliyedeki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

yusuf bekmezci

KURULUŞ AŞAMASINDA ÖRGÜTÜN KASASIYDI

Yusuf Bekmezci 1965'ten bu yana teröristbaşının en yakınındaki isimlerden biriydi. O yıllarda Gülen örgütünün kasasıydı. Bütün paralar Bekmezci'de birikir ve harcamalar onun kontrolünde yapılırdı. Gülen ile yakınlığı dostluğun ötesinde bir sırdaşlık düzeyindeydi.

ÖRGÜT İÇİNDE HEP ÖN PLANDAYDI

Örgüt büyüdükçe Yusuf Bekmezci'nin kasa olması zorlaşıyordu. Bu dönemde Akyazılı Vakfı kuruldu ve Yusuf Bekmezci bu vakfın mütevelli heyetinde yer aldı. Her zaman örgüt içerisinde FETO açısından çok özel bir adamdı.

TERÖRİSTBAŞI GÜLEN'İN DÜNÜRÜYDÜ

Teröristbaşı ile akrabalık ilişkisi de vardı. Gülen'in yeğeni Mazhar Gülen, aynı zamanda Yusuf Bekmezci'nin damadıydı. Ayrıca FETÖ'nün Yunanistan İmamı Recep Uzunallı da Yusuf Bekmezci'nin damatlarından biriydi.

MECZUP BİR YÖNÜ VARDI

Yusuf Bekmezci örgüt içerisinde meczup yönü ile biliniyordu. Teröristbaşı Gülen'e bağlılığı ve itaati meczupluk düzeyindeydi. Gülen de bu durumdan rahatsız değildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri