GÜNDEM

Hilmi Özkök'den FETÖ ile ilgili bomba sözler

2002 ila 2006 yılları arasında görev yapan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök yıllar sonra suskunluğunu bozdu ve FETÖ hakkında bomba açıklamalar yaptı..

24'üncü Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök "O zamanlar Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi" dedi ve yıllar sonra ilk kez röportaj verdi. 

FETÖ'nün TSK için her zaman bir tehdit olduğunu dile getiren Özkök, "Fetullahçıları niçin ordudan temizlemediniz?" sözlerine "O zamanlar Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye 'Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi?" yanıtını verdi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e önemli açıklamalar yapan Hilmi Özkök, şunları kaydetti:

FETULLAHÇILIK SUÇ DEĞİLDİ
Evet, bana diğer bir yanlış yüklenme de görevim sırasında Fetullahçıları ordudan atıp atmadığımdır. Aslında diğer bazı komutanlara da aynı konuda sorular yöneltiliyor. 2002-2006 yıllarında o zamanki adıyla 'Cemaat' olan Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye 'Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi?

ORDUDAN İHRAÇ ETMEKTEYDİK
Ancak biz İstihbarat organlarının (MİT ve Emniyet İstihbarat birimleri) bu gibi yapılara veya düşünce sistemlerine bulaşanları bize bildirdiğinde veya biz böyle bir duruma vakıf olduğumuzda bu kişilerin hem askeri hem de irticai örgüt bağlantılarından emir aldıklarını değerlendirerek 'disiplinsizliklerine' kanaat getirdik. Bu nedenden dolayı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla ordudan ihraç etmekteydik.

SORGUYA ÇEKİYORLAR
Zararlılar ünlü söylemde belirtildiği üzere 'bataklıktaki sivrisinekler' gibidir. Bataklık kurutulmadıkça yok edilemezler. Şimdi bazıları TSK'yı 'Niçin atmadınız, ne yaptınız?' diye sorguya çekiyor. Biz elimizden geldiği kadar sivri sinekleri bertaraf ettik. Ancak uzun yıllardır var olan bu bataklığı biz kurutamadık.

GENELKURMAYIN YETKİSİ YOKTU
Bana, "TSK'da bu kadar çok Fetullahçı olduğunu, bunların 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunabileceğini bekliyor muydunuz?" diye soruyorsunuz. Ben 2002-2006 dönemini ve birkaç yıl öncesini değerlendirebilirim. Kuvvet Komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı'nın irticai örgütlerle ilgili istihbarat yetki, sorumluluk ve teşkilatı yoktu. TSK istihbarat birimleri sadece savaş istihbaratı konularında faaliyet gösterir.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri