GÜNDEM

İdlib'de yaralanan asker yaşananları anlattı

İdlib'de 34 askerimizi şehit verdiğimiz saldırılarda ölümle burun buruna gelen yaralı askerimiz yaşananları anlattı..

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerinin saldırısında 34 askerimiz şehit olmuştu. Yaralanan 32 askerimizin de tedavileri devam ediyor. İdlib'deki saldırıyı an be an yaşayan yaralı askerimiz o anları anlattı..

Yaralı asker ''arabadan daha inmeden yanımıza havan topu düştü. Ben araçtan çıktığımda baktım yan tarafta şehitlerimiz yatıyor. Yaralı olanlara yardım etmeye çalıştım'' sözleriyle o anları anlattı.

Yaralı asker, "Ben araçtan çıktığımda baktım yan tarafta şehitlerimiz yatıyor. Yanlarına gittim, yaralı varsa yardım edeyim dedim. Bir tane yaralı arkadaşımız vardı, onun durumunu sordum. 'İyiyim' dedi ama çok ağır bir yarası vardı. Yaşayamayacağını anladım o an başka bir yaralıya yardım edeyim dedim" dedi.

YANIMIZA HAVAN DÜŞTÜ
Anamur Medya’da yer alan videoda, saldırının gerçekleştiği yerde 50-60 askerin olduğunu ifade eden uzman asker, şu ifadeleri kullandı;

12 saatlik bir yolculuk yaptık zırhlı araçla. Hedeflenen noktaya vardık. Arabadan daha inmeden yanımıza havan topu düştü.

Bize ‘Ruslarla rejim güçleri birbirlerine atıyor bir şey olmaz arabadan inin’ dediler. O arada bir havan daha 50 metre yakınımıza düştü. Ondan sonra da mühimmatımızın yüklü olduğu TIR’ın üstüne üçüncü havan düştü ve TIR yanmaya başladı.Biz hepimiz bir noktadaydık 50-60 kişi vardık zırhlı araçların içinde. Araçlar yan yanaydı. Havan ata ata yanımıza kadar getirdiler. Bir tanesi tanka denk geldi ve yanmaya başladı. Bu havan topu muydu, roket miydi onu anlayamadım. Uçak mermisi gibi bir şey de olabilirdi. Daha sonra bir başkası da bizim aracımızın üzerine geldi. Biz içerideyken bizim araç yanmaya başladı.

12 KİŞİ ARACIN İÇİNDEYDİK
İsabet alan araçtan en son kendisinin çıktığını ifade eden uzman asker sözlerini şöyle sürdürdü; Aracın içinde 12 kişiydik, karşılıklı oturuyorduk. En son çıkacak kişi bendim. Arkadaşlar çıktı ben de çıktığımda baktım yan tarafta şehitlerimiz yatıyor. Yanlarına gittim, yaralı varsa yardım edeyim dedim. Bir tane yaralı arkadaşımız vardı, onun durumunu sordum. ‘İyiyim’ dedi ama çok ağır bir yarası vardı. Yaşayamayacağını anladım o an başka bir yaralıya yardım edeyim dedim.

KARŞILIK VEREMEZDİK
O anda başka bir havan ya da roket atıldı beni 4 veya 5 metre öbür tarafa attı. O anda ben bayılmışım, gözümü açtığımda şehitler ve gaziler yanımda yatıyordu.

Orada ayağa kalktım ben çünkü hep bizim olduğumuz yere düşüyordu havan veya roketler.Bizim o an karşılık verecek bir mühimmatımız da yoktu. Her şey yarım saat içinde gerçekleşti. Sonra ben olduğum yerden kalktım ve bahçeye doğru koşmaya başladım.

SÜREKLİ ÜZERİMİZE BOMBA ATTILAR
Bir TIR’ın altına girdim orada sabaha kadar bekledim. Sabah saat 06:00’da şehitleri ve gazileri bir araca aldılar ve Hatay Devlet Hastanesi’ne getirdiler. O saate kadar sürekli bomba attılar üzerimize.

KİMİN SALDIRDIĞINI GÖREMEDİK
Daha önce de operasyonlarına katıldığını vurgulayan uzman asker, “Bize kimin saldırdığını göremedik çünkü bize tepenin arkasından saldırıyorlardı. Nereden geldiğini hiç anlayamadık. Ben diğer operasyonlarda da yer aldım. Sağımıza solumuza çok havan topları düşüyordu ama böyle bir saldırı değildi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri