GÜNDEM

İngiltere'den korkutan koronavirüs açıklaması! Koronavirüs mutasyon geçirdi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında İngiltere'den korkutan bir açıklama geldi. İngiltere'de bilim insanları, mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünün tespit edildiğini açıkladı. Peki mutasyona uğrayan yeni tür salgının seyrini ve yeni geliştirilen aşıları etkileyecek mi? Ayrıntılar haberimizde..

İngiltere'den gelen son dakika açıklamaya göre; mutasyon geçirmiş virüsün, özellikle İngiltere'de vaka sayılarının hızla artmaya başladığı bölgelerde tespit edilmesi, virüsün son mutasyonla birlikte daha bulaşıcı hale geldiği endişesini de doğurmuş durumda.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni türün farklı mutasyonları olduğunu ve ülkede vakaların en hızlı şekilde arttığı güney bölgelerinde tespit edildiğini açıkladı.

Daha hızlı yayılıyor

Hancock'a göre ilk analizler, yeni türün mevcut varyasyonlarından daha hızlı yayıldığına işaret ediyor. Hancock, yaklaşık 60 belediyenin sınırları için binden fazla vakanın tespit edildiğini ve yeni türün hızla yayıldığını söyledi.

Yeni tür daha mı tehlikeli?

Yeni türün, henüz diğer Sars-CoV-2 koronavirüslerinden daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu yok. Bunun hastalığın belirtileri ya da süresi ve ağırlık derecesindeki farklılıklarla ilişkisi olup olmadığının yeni toplanan ilave verilerin analizinden sonra ortaya çıkacağı umuluyor.