GÜNDEM

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş hakkında dikkat çeken detay

Mustafa Çalışkan'ın yerine İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanan Zafer Aktaş'ın 1999 yılında FETÖ'nün faaliyetleri hakkında hazırlanan rapora imza atan isimlerden biri olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Resmi Gazete'de yer alan atama kararıyla 5 ilin emniyet müdürü değişti. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş İstanbul Emniyet Müdürü oldu.

FETÖ'YÜ KAÇIRAN RAPORDA İMZASI BULUNUYOR

1999 yılında Fetullah Gülen’in emniyet ve devletin diğer kurumları içindeki yapılanması hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü bir araştırma başlatmıştı. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir kadro oluşturuldu. O kadrodaki isimlerden biri de Zafer Aktaş’tı.  Yaklaşık 1 aylık çalışmanın ardından ‘Fetullah Gülen ve Işık Tarikatı’ başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporda Aktaş’ın da imzası vardı.

FETÖ'DEN 'DİNİ MOTİFLİ SİYASİ HEDEFLİ TERÖR ÖRGÜTÜ' DİYE BAHSEDİLDİ

19 Mart’ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sunulan raporda FETÖ’nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatılıyordu. Raporda Gülen’in yapılanması ‘Dini motifli siyasi hedefli bir terör örgütü’ olarak nitelendiriliyordu. Bu tespit o döneme kadar bu resmi olarak yapılmış ilk ve en net tespitti.

GÜLEN RAPORDAN 2 GÜN SONRA ABD'YE KAÇTI

Fetullah Gülen bu rapordan iki gün sonra 21 Mart 1999’da ‘tedavi’ gerekçesiyle Amerika’ya gitti. Bir daha da dönmeyerek örgütü oradan yönetmeye başladı.

MÜDÜR AKTAŞ DAHİL 21 POLİS FETÖ'NÜN HEDEFİNDEYMİŞ

Raporu hazırlayan dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, istihbarattan sorumlu yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ve şube müdür yardımcısı Zafer Aktaş ve KOM Şubesi’nde görevli Mahmut Çorumlu’nun da aralarında bulunduğu 21 polis daha sonra ‘Telekulak’ soruşturmasının hedefi oldu. Bazıları açığa alınan bazıları da sürgün görevlere gönderilen bu polislerin uzun süre yargılandı.

Aktaş yaptığı bir açıklamada bu süreci ‘1999 yılında emniyet teşkilatındaki paralel yapılanmayla ilgili rapor hazırlayan grup içerisinde yer aldım. Daha sonra terörist başı Fetullah Gülen'le alakalı Devlet Güvenlik Mahkemesine suç duyurusunda bulunduk. Ondan sonra bir süreç yaşadık ve Türkiye'nin değişik illerinde görevlerde bulunduk.’ İfadeleriyle anlatmıştı.

Yorumlar
Günün Manşetleri