GÜNDEM

İzmir'de toplu taşımaya zam geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantılarının üçüncüsünde toplu taşımaya zam geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantılarının üçüncü birleşiminde gündem, toplu ulaşım ücret tarifesindeki değişiklik oldu.

Aktarmalarda 90 dakika boyunca ücretsiz ulaşım yapılmasını sağlayan uygulamanın değişmesine AK Parti grubu tepki gösterirken, CHP grubu ise tarifeyi savundu.

1 EYLÜL'DEN İTİBAREN YÜZDE 5.6 ZAM YAPILDI

1 Eylül'den itibaren toplu ulaşımda yüzde 5,6 zam yapılmasına ve 90 dakikalık aktarma süresinin 120 dakikaya çıkarılmasına, ikinci ve üçüncü binişlerden 50 kuruş ücret alınmasına ilişkin teklif, AK Partili ve MHP'li üyelerin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

TEK BİNİŞ ÜCRETİNDE 10 KURUŞ İNDİRİM YAPILDI

Buna göre, tek biniş ücretinde 10 kuruş indirim yapılarak 3,56 liradan 3,46 liraya düşürüldü.

İlk iki aktarmada 50'şer kuruş alınırken, sonraki aktarmaların ücretsiz olması kararlaştırıldı.

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde ise bir değişiklik yapılmadı.

ÜCRETSİZ 90 DAKİKA UYGULAMASINI SONA ERDİRİYORLAR

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Hızal, kentte uygulanan 90 dakikalık aktarma sisteminin 12 yıldan bu yana uygulandığını, bu süre içinde iki ve daha fazla kent içi ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlardan ücret alınmadığını hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, her fırsatta İzmir ulaşımında uygulanan sistemi örnek gösterdiğini belirten Hızal, "Soyer, adaylık sürecinde seçim vaatleri arasında, 'Kesinlikle 90 dakika uygulamasının kaldırılmayacağı' yönünde vaatlerde bulundu.

Biz de İzmirliler de takdir ediyordu. Ama bugün CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oyları ile 12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorlar.

Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum ettiler hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz diktiler." dedi.

SOYER GELDİĞİ GÜNDEN BU YANA YÜZDE 40'DAN FAZLA ZAM YAPTI

Hızal, Soyer'in göreve geldiği günden bugüne, ulaşıma ortalama yüzde 40'dan fazla zam yaptığını, halkın mağdur edildiğini ifade etti.

İzmir'de geçen meclis toplantısında suya da yüzde 11,56 oranında zam yapıldığını hatırlatan Hızal, şunları kaydetti:

"Kent artık ilklerin şehri değil zamların şehri olarak anılmaya başlandı. Bugün ulaşım zammını şirinleştirmek için 'Aslında biz zam yapmıyoruz, fiyat düzenlemesi yapıyoruz' diyorlar.

'3,56 lirayı 3,46 liraya düşürüyoruz. Birinci ve ikinci aktarmalarda 50’şer kuruş alıyoruz' diyerek 50 kuruşu küçümsüyorlar.

İzmirlilere yanlış bilgiler veriyorlar. Bugün yapılan zam, 90 dakikanın ortadan kalkması ile birlikte, ilk aktarma için yüzde 13, ikinci aktarma için yüzde 25 olacak.

'Martın sonu bahar' dediler, 'her şey çok güzel olacak' dediler, 'aşkla İzmir' dediler ve daha da önemlisi 'arka sıradakilere önem vereceğiz' dediler.

Bahar henüz gelmedi, İzmir’e olan aşklarının da bittiğini çoktan görüyoruz. Çok daha kötüsü olan o 'arka sıradaki oturan' diye tabir ettiklerini, her geçen gün arkalara itiyorlar."

MHP İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin de koronavirüs salgını nedeniyle insanların zor günler yaşadığını, kentte suya ve ulaşıma yapılan zamların yılbaşından itibaren yapılmasının daha iyi olacağını ifade etti.

Yorumlar
Günün Manşetleri