GÜNDEM

Kamu Bankalarından vatandaşlara büyük destek

Koronavirüs salgınında vatandaşın ekonomisine destek olmak için Kamu bankaları tarafından başlatılan kredi imkanı büyük ilgi gördü. Son dönemde 4,5 milyondan fazla vatandaşa toplam 27 milyar lira tutarında kredi tahsis edildi..

Kamu Bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ortak açıklama yayınlandı. Salgın sebebiyle başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesi ile birlikte kredi başvurusunda bulunan vatandaşların yüzde 86'sına kredi kullandırıldığı belirtildi. Kişi başına kullandırımın ortalamasının da 6 bin lira olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamada, hanehalkı geliri 5 bin liranın üzerinde olanlar, haneden 1 kişinin başvurusu kabul edildiği için çiftlerden birinin, Kredi Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilerin, yardım ve desteklerden istifade edenlerin başvurularının kabul edilmediği belirtildi.

Aynı zamanda birden çok kamu bankasına başvuranlardan da birisinin talebinin değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, takip borcu, protestolu senit ve senet borcu bulunanların ihtiyaç destek kredisi talebinin karşılanması için çözüm imkânı arandığı da belirtildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri