GÜNDEM

Kemal Kılıçdaroğlu'na başkanlık için 3 rakip

Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına genel başkanlık yarışı için 3 adayın çıkacağı haberleri CHP kulislerini karıştırdı..

CHP'de tartışmalarla geçen il kongreleri devam ediyor. Kulislerde konuşulan iddialar ise başkanlık yarışı için. Mart ayının sonunda yapılacak olan kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına genel başkanlık yarışı için 3 adayın çıkacağı haberleri kulaktan kulağa yayılıyor. Bu adaylardan en dikkat çeken isim ise bir kadın..

KONGRELERE TEK ADAYLA GİDİLSİN!
Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin ardından sona eren parti içi tartışmaların yeniden başlamaması için il kongrelerine tek adayla gidilmesini istedi. İlçe kongreleri ile şu ana kadar tamamlanan 56 il kongresi tamamlandı. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’de Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği adaylar yarışa girmeden başkan seçildi.

TEPKİLERİNİ SANDIKTA GÖSTERİYORLAR
Ancak bu isimler, tek aday olmalarına rağmen delegeden beklenen desteği alamadı. Ankara ve İzmir il başkanlarının aldığı oy oranı, illerdeki toplam delege sayısının yüzde 50’sini bulmazken, İstanbul’da da bu oran yüzde 65’te kaldı. Bu durum parti içinde, “Muhaliflerin aday çıkarmadığı ancak tepkisini sandıkta gösterdiği” şeklinde yorumlandı. Kulislerde, Kılıçdaroğlu’nun bu tutumuyla kendisine “muhalif biriktirdiği” eleştirisi de yapıldı. Kongrelerde kurultay delegesi seçilecek bin 200 isim ile; milletvekili, PM üyesi ve YDK üyelerinden oluşan doğal delegeler, mart sonundaki kurultayda hem genel başkan hem de 60 PM üyesini seçecek. CHP’yi en az iki yıl yönetecek kadroların belirleneceği seçimlerle ilgili farklı senaryolar dile getiriliyor.

İŞTE KILIÇTAROĞLU'NA RAKİP OLACAK KİŞİLER
Bu kapsamda, eski İstanbul Milletvekili Umut Oran ile eski Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın genel başkanlığa aday olabileceği konuşuluyor. Bunun yanında, parti içinde kendilerini, “sol gövde” olarak tanımlayan “Gelecek için Biz” grubunun öncüsü İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin de Kılıçdaroğlu’na rakip olabileceği ileri sürülüyor. Kısa süre önce Kılıçdaroğlu ile görüşerek kurultayı da konuşan Muharrem İnce’nin nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor.

ASIL YARIŞ PARTİ MECLİSİ İÇİN
Kurultayda karşısına rakip çıksa dahi Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak il kongreleriyle başlayan tepkilerin, PM seçimlerine yansıyacağı ve muhaliflerin asıl etkisinin bu seçimlerde ortaya çıkacağı belirtiliyor. Bu çerçevede, çarşaf listeyle gidilmesi beklenen PM seçimlerinde, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde önereceği 60 adayın bir bölümünün delege tarafından “çizilebileceği”ne işaret ediliyor.

Yorumlar 1 Yorum