GÜNDEM

Koronavirüs'ün adı neden değişti! İşte nedeni...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs birçok kişinin ölümüne neden olmuştu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)bu ölümcül salgının adını neden değiştirdi.

Çin’de yeni tip koronavirüs zatürresi (NCP) salgını nedeniyle can kaybı hızlıca artıyor. Çin'in insan sağlığını tehdit eden yemek pişirme teknikleri yeniden mercek altına alındı.

Öte yandan üst düzey bir hastalık uzmanı, koronavirüsün kapı kolları ve toplu taşımada tutulan direklerde grip mikroplarından dört kat daha uzun süre hayatta kalabildiğini açıkladı.

Vücut geliştirme şampiyonu adam ise maske takmayı reddettiği için hayatını kaybetti. Sigapur'da koronavirüs kapan İngiliz adam ise, İngiltere'ye dönünce virüsü en az 11 kişiye daha bulaştırdı. Ayrıca koronavirüs ismi resmi olarak değişti. İşte koronavirüs salgınına dair gelişmeler.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) "Covid-19" adının verildiğini duyurdu.

Ghebreyesus, Örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19" dedi."Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık." diye konuşan Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin "yanlış veya damgalayıcı" olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, ayrıca yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

"İlk aşı 18 ayda çıkabilir"

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere "mümkün olabildiğince agresif" mücadele vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, "Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız." ifadesini kullandı.

Bilim insanları koronavirüs hakkında "karışıklık ve damgalanmadan" kaçınmak için DSÖ'ye resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

Yeni tip koronavirüs zatürresi (NCP) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1017'ye yükselirken, Singapur'da katıldığı bir konferans sırasında koronavirüse yakalanan adam, virüsü en az 11 kişiye bulaştırarak salgının yayılmasında rol oynadı.

Yorumlar
Günün Manşetleri