GÜNDEM

Lut Kavmi nedir? Lut Kavmi nasıl helak oldu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın eşcinsellik hakkında yaptığı açıklamaların ardından Lut kavmi merak konusu oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın eşcinseliik hakkında yaptığı açıklamaların ardından Lut kavmi merak konusu oldu. Kur’an’da da geçen Lut kavmi hakkında bilgiler haberimizin içerisinde yer alıyor. İşte detaylar

LUT KAVMİ NEDİR?

Lut Kavmi, İslam inancına göre MÖ 1900 yıllarına kadar varlığını sürdürmüş topluluk.

Kavmin yaşadığı yer ise bugün Kızıldeniz’in kuzeyinde Ürdün-İsrail sınırında Lût Gölü yakınlarında olduğu arkeolojik incelemelerle belirlenmiştir. Bu şehrin, Eski Ahit’te adı geçen “Sodom” olduğu kesinlik kazanmıştır.

Allah; Lût peygamberin ailesiyle beraber şehirden uzaklaşmasını istemiş, bu arada hiç arkasına bakmamasını, eşinin de helâk olacağını bildirmiştir ve neticede Lut peygamberin eşi de Lût kavmiyle yok edilmiştir.

LUT KAVMİ NASIL VE NEDEN HELAK OLDU?

Kur’an’a göre de yasak olan aile içi-akraba arası ilişki, zorla cinsel ilişki ve fuhuş, “sapkınlık” olarak nitelendirilerek kavim içerisinde doğal bir hale gelmişti. Kavim içerisinde tecavüz ve fuhuş normal hale gelmişti. Lut peygamberin gönderildigi kavmin erkekleri, şehre ziyarete gelen tüm erkeklere cinsel tecavüz etmekteydi ve de herkes birbirine ve kendi ailesine tecavüz etmekteydi.