GÜNDEM

Macron'dan skandal açıklama! Karikatürlerden vazgeçmeyeceğiz

Macron, cinayete kurban giden öğretmen için düzenlenen törende, Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürlerden vazgeçmeyeceğiz dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un hedefinde yine Müslümanlar var...

Fransa'da geçen hafta başı kesilerek öldürülmüş halde bulunan öğretmen için başkent Paris'te, anma töreni gerçekleştirildi. Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, çok sayıda siyasetçi ve öğretmenin ailesi katıldı.

Macron, burada yaptığı konuşmada, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde öldürülen öğretmen Samuel Paty'nin unutulmayacağını söyledi.

KARİKATÜRLERE DEVAM EDECEĞİZ
Paty'nin hayatı ve kişiliği hakkında bilgi veren Macron, Paty'nin Kur'an okuduğunu ve İslam medeniyeti ile ilgilendiğini ileri sürdü. Macron, özgürlükleri savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Samuel Paty'nin 'Cumhuriyeti özümsediği için' öldürüldüğünü söyleyen Macron, "Paty, İslamcılar geleceğimizi istediği için öldürüldü. Çünkü biliyorlar ki onun gibi sessiz kahramanlar olduğu sürece asla geleceğimize sahip olamayacaklar." dedi.

HAKARET KARİKATÜRLERİ
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Hz. Muhammed'i konu ederek hakaret içeren karikatürler yayınladı.

Paylaşılan karikatürlerde, Hz. Muhammed'e ithafen "Aptallar tarafından sevilmek zordur." cümlesi yer aldı. Karikatürde "Muhammed köktencilerle uğraşıyor." ifadesine yer verildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri