GÜNDEM

Mansur Yavaş fazla gelen faturalar için halkı suçladı

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, meclisin temmuz ayı ilk toplantısında yüksek gelen su faturaları hakkında konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, fahiş gelen faturaların vatandaşlardan kaynaklandığını söyleyerek "Kullanım da çok insanlar farkında değiller. Hata binde 5 bile değil" ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi'nin, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (ASKİ) borçlanma yoluyla 350 milyon lira kredi kullanma yetkisi verilmesini öngören kararının görüşülmesi cuma gününe ertelendi. ABB'nin borçlanma yoluyla 700 milyon lira kredi kullanımına ilişkin konunun ise Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi kararlaştırıldı.

FATURA ÖDEMELERİ TAKSİTLENDİRİLSİN TALEBİ
Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda önemli konuların başında yüksek gelen su faturaları vardı. Konuyla ilgili söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, "Bu konu aylardır gündemde. Ne oluyor anlamaya çalışıyoruz. Bizim şöyle bir önerimiz var. Grup başkanvekilleriyle bunu konuştuk. Şubat ayında gelen fatura baz alınarak mart, nisan mayıs aylarında yüzde 80'leri yansıtılmış. Yüzde 20'leri biriktirilerek bir sonraki aya yansıtılmış. Bu da tabi normal faturayı yükseltmiş. Sadece bununla açıklanamayacak faturalar da var. Örnek veriyorum 60-80 TL fatura geliyor. Bir bakıyorsunuz 300 TL fatura gelmiş. ASKİ Genel Kurulu karar verecek. Ama biz bir yol açmak istiyoruz. Meclisin takdirine sunuyorum. mart, nisan, mayıs ayı faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımız ile ilgili temmuz, ağustos, eylül aylarında 3 parçaya bölünecek şekilde taksitlendirilerek ödemesine fırsat verilmesini, faiz işletilmişse de kaldırılmasını öneriyor ve meclisin takdirine sunuyorum. Sayaç okumada da sıkıntılar var. Temmuz ayında ciddi bir okuma yapılabilir" diye konuştu.

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLSİN
Ankara Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan ise, vatandaşların konuyla ilgili bilgilendirilmesini istedi. Ilıkan, "Bu konuyla ilgili itirazların azlığı veya çokluğu bilgi azlığından kaynaklanıyordur. Biz bile kâğıt üzerinde tekrar okuduğumuzda ASKİ genel müdürünü, genel müdür yardımcısını ya da ilgili arkadaşları aramak zorunda kalıyoruz. Faturası gelen bazı arkadaşlarımız internet sitesini inceleyemiyor. Bununla ilgili gerçek ve doğru bir bilgilendirme yöntemi yapılmalı ki gerçek mağdurlar da ortaya çıkmalı. ASKİ genel müdürü bile bu konuyu tam anlamıyla belki bilmiyordur. Ne oldu burada yönetim hatası mı var? Doğru bilgilendirmesini tavsiye ediyorum. Açıklama yapsınlar. Vatandaşlara gerçek bilgilendirme yapılmasını istiyorum" dedi.

ÖDEMELER 3 TAKSİT OLACAK
Mansur Yavaş ise faturayı ödeyemeyenlere taksit yapılacağını söyledi ancak kullanımların vatandaşlardan kaynaklandığını ifade etti.

Yavaş, "Şikâyet çok oldu. Kullanım da çok insanlar farkında değiller. Hata binde 5 bile değil. Bilgisayar ölçüyor. Zam yapma yetkimiz yok. Bu tür hatalar olabilir. Hata varsa düzeltiriz Sayaç okuma da da kontrol ediliyor. Önümüzdeki aydan itibaren faturalar normale bindiği zaman görülecek. Ödeyemeyenlere 3 taksit yapılacak" diye konuştu.

Yorumlar 5 Yorum
Günün Manşetleri