GÜNDEM

Menderes'in makam aracı yıllar sonra Aydın sokaklarında

Darbeyle görevden indirilen merhum Başbakan Adnan Menderes'in makam aracı Demokrasi Müzesi'nde sergilenmek üzere Aydın'a getirildi.

Ankara Gazi Üniversitesi'nde bulunan, Türkiye'nin 9'uncu Başbakanı merhum Adnan Menderes'in 1958 model 8 silindirli, 300 beygir gücünde, 3 bin motor, otomatik cam ve ısıtmalı koltuklu tarihi makam aracı, Aydın'da yapılan, Menderes'in yaşamının yansıtılacağı inşaat çalışmaları devam eden 'Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'ne' bağışlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun girişimleriyle Aydın Valiliği'ne bağışlanan aracın anahtarı, 31 Temmuz'da Ankara'da düzenlenen törenle Vali Yavuz Selim Köşger'e verildi.

Geçen sürede hazırlıkları tamamlanan araç, 59 yıl sonra ilk kez Aydın'a Aydın Valiliği'nin önüne getirildi. Burada düzenlenen törene, Vali Köşger, protokol üyeleri ve halk katıldı.

Vali Köşger, yaptığı açıklamada "Rahmetli Başvekilimiz Aydın'ın medarı iftiharı Adnan Menderes'in Başbakan iken kullandığı makam otomobili, 1960 ihtilalinden sonra ilk defa Aydın sokaklarına geldi. Gazi Üniversitesi tarafından Valiliğimize bağışlanan bu otomobil, yapımı devam eden Adnan Menderes Müzesi'nde tüm vatandaşlarımızın görebileceği şekilde sergilenecek. O zamana kadar da Aydın'da muhafaza edilecek" ifadelerini kullandı.