GÜNDEM

NASA'dan 35 bin dolar ödüllü tuvalet yarışması!

Nasa astronotların Ay’da kullanılacağı tuvaletlerin tasarımı için yarışma düzenleme kararı aldı.

Artemis Programı kapsamında düzenlenecek yarışma, 2024'te Ay'a gönderilecek ilk kadın ve erkek astronotların kullanacağı tuvaletlerin mühendislik fikirleri için yapılacak.

NASA, söz konusu tuvaletin Dünya'nın yörüngesindeki yerçekimsiz ortamda ve Dünya'nın 6'da biri yerçekimine sahip Ay yüzeyinde çalışıyor olması şartını arıyor.

35 bin dolar ödüllü yarışma 17 Ağustos 2020 tarihine kadar sürecek.

TUVALET FİKRİ İÇİN FARKLI BAKIŞ AÇILARI ARIYORUZ

NASA uzaya insan gönderilmesinin üzerinden yaklaşık yarım asır geçmesinin ardından, yerçekimsiz ortamlarda kullanılan tuvaletlerle ilgili büyük aşama kaydetti. Ancak NASA'nın, Dünya'da son dönemlerde oldukça gelişme gösteren tuvalet ve duş sistemlerini uzay üstlerine taşımak istediği belitiliyor.

Konu hakkında konuşan NASA Lunar Loo Challenge Proje Müdürü Mike Interbartolo, "Bilinmeyen bilinmezleri açığa çıkarmak, sivil bilim insanlarının farklı bakış açılarını projeye dahil edip yeni fikirler edinmek istiyoruz" diye konuştu.

APOLLO  ASTRONOTLARI TUVALET SIKINTISI ÇEKMİŞTİ

NASA'nın Apollo misyonu kapsamında 1969 yılındaki Gemini 8 uçuşunda Ay'ın yüzeyine inen astronotlar idrarlarını kauçuk tüplerin içerisine yapmak zorunda kalmıştı. 

Dışkılarını yapma konusunda da büyük zorluklar yaşayan astronotlar bu iş için de yapışkan ağızlı plastik poşetler kullanmıştı.

NASA, Ay'a gidecek astronotların tekrar Dünya yörüngesine dönerek geçireceği yolculuğun 20-24 saat arası süreceğini öngörüyor. 

Astronotlar tuvalet kullanımının oldukça gerekli olacağı Ay yüzeyindeyse yaklaşık 6.5 gün geçirecek.

AY VE MARS GÖREVLERİ İÇİN EĞİTİLEN 13 ASTRONOT

NASA'nın Artemis programı için yetiştirdiği 13 astronot adayı programı başarı ile bitirerek geçtiğimiz aylarda mezun olmuştu.

11 Amerikan, 2 Kanada vatandaşının yer aldığı program kapsamında eğitilen astronotlar 2024 yılında yapılması planlanan insanı Ay görevinde ve 2030'lu yıllarda hayata geçmesi beklenen ilk insanlı Mars görevinde yer alacak.

Yorumlar
Günün Manşetleri