GÜNDEM

O düzenleme Meclis'e geliyor! 1500 lira cezası var

AK Parti'nin iki yıldır üzerinde çalıştığı hayvan haklarına ilişkin düzenleme Meclis'e geliyor. Bu düzenlemeye göre evcil hayvanına sokağa bırakanlara bin 500 TL ceza verilecek.

Hayvanlara eziyet edenlere yönelik hapis cezası öngören kanuni düzenlemede sona gelindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği yasa konusunda bu hafta son rötuşlar yapılacak, 10 gün içinde de TBMM gündemine getirilecek.

AK Parti’nin iki seneden beri üzerinde çalıştığı Hayvan Hakları Kanunu konusunda ilgili kurumlarla iki ayrı toplantı gerçekleştirecek.

Bu toplantıların hemen ardından da AK Parti’nin hukukçuları yasa taslağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunum yapacak.

AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre hayvanlara eziyet eden, işkence yapan, ölümüne sebep olanlara hapis cezası verilecek ve bu ceza ertelenemeyecek.

HAYVANLARA 'MAL' DEĞİL 'CAN' DENİLECEK

Bu suçu işleyenler hapiste yatacak. Hayvanlara tecavüz suçu ile ilgili de belli düzenlemeler olacak. Hayvanlar için artık ‘mal’ değil, ‘can’ denilecek. Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı kalkacak.

EVCİL HAYVANI SOKAĞA BIRAKANA BİN 500 LİRA CEZA

Tamamı, sahipli hayvan olarak kabul edilecek. Hayvanlara çip takılacak. Evcil hayvanını sokağa bırakana bin 500 lira para cezası verilecek.

Belediyeler ile Tarım Bakanlığı iş birliği yaparak büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatacak. Bakanlık, sokakta yaşayan hayvanları kısırlaştıracak belediyelere hayvan başına 75 lira destek ödemesi yapacak.

Ayrıca, belediyeler kendi sınırları içinde bulunan sokak hayvanlarından sorumlu olacak, bu hayvanları toplayıp başka belediye sınırlarına bırakanlara ceza uygulanacak.

Türkiye

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri