GÜNDEM

Öğrenciler sordu Bakan Ziya Selçuk tek tek yanıtladı! Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram'dan canlı yayın yaparak 8. sınıf öğrencilerinin sorularını tek tek cevapladı.. LGS ertelenir mi? Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinde okul olacak mı? Telafi eğitimler ne zaman başlayacak? Bu dönem sınıf geçme nasıl olacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında okulların kapatılması sonrası öğrencilerin kafasında olan bir çok soruyu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayında cevapladı. Selçuk, bu yıl Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavına girecek öğrenci sayısının arttığını, bu doğrultuda sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının da yükseltildiğini belirtti. Peki Bu dönem sınıf geçme nasıl olacak? Okullar ne zaman açılacak? İşte eğitimle ilgili merak edilenler..

1 milyon 670 bin civarında öğrenci LGS'ye girecek

Sınava girecek öğrenciler için başvuruları Bakanlığın yaptığını anımsatan Selçuk, "1 milyon 670 bin civarında öğrenci, 2020 yılı LGS için otomatik olarak kaydedilmiş oldu." diye konuştu. "LGS'de konular azaldı diye soruların zor olma ihtimali var mı?" sorusu üzerine Bakan Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:

LGS'de birinci dönemin konuları sorulacak

"Sorular çok zorlaşacak ya da sorular çok kolaylaşacak gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Bir sorunun zorluğunu, güçlüğünü, güçlük derecesini istatistiksel hesaplarla hayata geçiriyoruz. Birinci dönemin konularından olacak, konular belli, kazanımlar, ders kitapları belli."

Sorular zor olacakmış! Böyle bir şey kesinlikle yok

"Bu kazanımların, konuların dışında soru sorulabilir mi? Kesinlikle sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi konulardan, kazanımlardan olacağı da belli. 'Bu sene sorular daha zor olacak.' Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak. Lütfen içiniz rahat olsun. Daha önceki yıllardaki arkadaşlarınız neyle karşılaştılarsa siz de benzer bir durumla karşılaşacaksınız."