GÜNDEM

Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısı geliştirdi onay bekleniyor! 28 günde iyileşme sağlandı

Koronavirüs salgınının önüne geçmek için tüm dünyada aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Aşı konusunda umut verici açıklama Oxford Üniversitesi'nden geldi.

Oxford Üniversitesi'nin Jenner Enstitüsü'nden koronavirüs aşısı için güzel haberlerler geldi. Bilim insanları maymunlar üzerinde yapılan aşı denemesinde umut verici sonuçlar aldı. Aşı olmuş tüm hasta maymunların 28 gün sonra tamamen iyileştiğini duyurdu.

ACİL DURUM ONAYI BEKLENİYOR
Jenner'dakiler bu aşıyı geçen sene eski bir koronavirüs türüne karşı geliştirmeye başlamıştı. Bu sayede Oxford, salgın sırasında ilk aşamaları hızlıca aşabildi. Ekip, önümüzdeki ayın sonunda geliştirdiği aşıyı 6 binden fazla kişinin üzerinde denemeyi ve aşının sadece güvenli olduğunu değil, işe yaradığını da göstermek istiyor.

New York Times'ın aktardığına göre Oxford'daki bilim insanları şimdi denetleme kurumlarından 'acil durum onayı' bekliyor. Bilim insanları bu onayın alınması durumunda birkaç milyon doz aşının gelecek Eylül ayında hazır olacağını söyledi.

28 GÜNDE İYİLEŞTİ
Oxford, beklediği onayı alabileceği yönde olumlu haberler aldı. Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün Rocky Dağları Laboratuvarı'nda geçen ay altı rhesus maymununa tek doz Oxford'un geliştirdiği aşıdan yapıldı. Hayvanlar ağır seviyede virüse maruz bırakıldı. Laboratuvardaki bilim insanları, aşı olmuş tüm hasta maymunların 28 gün sonra tamamen iyileştiğini duyurdu.

Yorumlar
Günün Manşetleri