GÜNDEM

Patlama sonrası Lübnan sokakları karıştı! İsyan başladı

Beyrut'ta en az 154 kişinin öldüğü patlamadan dört gün sonra halkın öfkesi daha da arttı.

Beyrut'ta en az 154 kişinin öldüğü patlamadan dört gün sonra halkın öfkesi daha da arttı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki protestolar sırasında 1 polis memuru hayatını kaybederken, çıkan olaylarda yaralananların sayısı 238’e yükseldi.

Göstericiler hükümeti protesto için Şehitler Meydanı'nda toplandı. Güvenlik güçleri kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Lübnan'da göstericiler temsili darağaçlarına Meclis Başkanı Nebih Berri ile Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın fotoğraflarını astı.

Beyrut Limanı'nda depolanan amonyum nitratın salı günü patlaması sonucu 5.000'e yakın kişi de yaralanmıştı. Yaklaşık 300.000 kişi de evsiz kalmıştı. Halk, yaşananlarda hükümetin "ihmali olduğunu" söylüyor ve siyasileri "yolsuzluk yapmakla" suçluyor. İnfilak eden amonyum nitrat kargo gemisinden altı yıl önce çıkarılıp depoya konmuştu.

Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından başlayan protestolar sonrası Lübnan Başbakanı Hassan Diyab erken seçim kararı aldıklarını açıkladı.

ERKEN SEÇİM KARARI

Diyab yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı’ndaki felaketin sorumlularından hesap sorulacağına vurgu yaptı. Başbakan Diyab, "Siyasi partiler mevcut krize bir çözüm bulana kadar iki aylık bir süre boyunca sorumluluk almaya hazırım. Pazartesi günü Bakanlar Kuruluna erken seçim yapılması için bir öneri sunacağım" diye konuştu.

Yorumlar 2 Yorum
Günün Manşetleri