GÜNDEM

Rusya koronavise karşı 3 ilaç yayımladı

Rusya Sağlık Bakanlığı Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüsten korunmak için 3 ilaç yayımladı.

Rusya Sağlık Bakanlığı Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüsten korunmak için üç farklı ilacın alınması gerektiğiyle ilgili sağlık çalışanlarına tavsiye niteliğinde bir liste yayımladı.

Rusya Federal Servisi Tüketici Hakları Koruması ve İnsan Refahı ile birlikte yapılan çalışma koronavirüsten korunmak ve tedavi etmek için "geçici rehber" niteliği taşıyor.

Açıklamada hap şeklinde alınan ilaçların koronavirüse yakalanan yetişkinlerin tedavisine yardım ettiği belirtiliyor.

Euronews'un aktardığına göre; Listedeki ilaçlar Ribavirin, Lopinavir ve bağışıklık sistemini güçlendiren Ritonavir Recombinant beta-1b olarak sıralanırken, doktorlar için tedavi süresi ve ilaçların dozajıyla ilgili bazı bilgiler de yer alıyor.

SARS VİRÜSÜ TEDAVİSİ İÇİN KULLANILMIŞTI

Tavsiye edilen ilk ilaç olan Ribavirin daha önce Çin ve Singapur gibi ülkelerde SARS virüsü tedavisi için kullanılmıştı. Listede bu ilacın dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiği, zira kansızlık (anemi) ve hipoksemi (oksijen yetmezliği) gibi yan etkilere neden olabileceği belirtiliyor.

Listedeki ikinci ilaç olan Lopinavir'in ise koronavirüs hastalarında görülen yüksek, şiddetli ve sık görülen ateşlenme durumunu azalttığı ve üçüncü ve son ilacın ise HIV virüsünü tedavi ettiği belirtildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri