GÜNDEM

Sevindiren gelişme! Koronavirüsün etkilerini yok eden ilaç keşfedildi

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle ilgili aşı ve ilaç çalışması hız kesmeden devam ederken İngiltere'den güzel haber geldi. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçın koronavirüsün etkilerini yok ettiği tespit edildi. İşte ayrıntılar..

Koronavirüs tedavisinde yeni bir umut ışığı belirdi. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun hafif geçmesini sağladığı ve hayatta kalma oranını artırdığı saptandı. Ayrıca DSÖ'den de aşı ile ilgili açıklama geldi. DSÖ'den yapılan açıklamada ''Tünelin ucunda ışık göründü'' dendi..

Medicalpress'in haberine göre, İngiltere'de East Anglia Üniversitesinin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, kan basıncını düşüren bir ilaç sınıfı ile Kovid-19 arasındaki ilişkiyi inceleyen ve 28 bin hastayı kapsayan 19 çalışmanın bulguları değerlendirildi.

Uzmanlar, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEi) ya da anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) kullanan kişilerde Kovid-19'un ağır geçme ve virüsten ölme riskinin düştüğünü gözlemledi.

KOVİD ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ KEŞFEDİLDİ

Üniversitenin Norwich Tıp Okulundan Dr. Vassilios Vassiliou, "Kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunan hastaların, özellikle Kovid-19 enfeksiyonunu ağır geçirme riski altında olduğunu biliyoruz ancak salgının başında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların Kovid-19 hastalarında daha kötü sonuçlarla bağlantılı olabileceği yönünde endişeler mevcuttu.