GÜNDEM

Tam kapanma sorusuna Bakan Koca'dan net yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin 'Tam kapanma olacak mı' sorusuna net ifadelerle yanıt verdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma söylentilerine ilişkin açıklamalarda bulunanan Bakan Koca, "Bugün Bilim Kurulumuzun gündeminde daha çok bölgelerin, sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şekliyle, yani düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak ayrımının nasıl olması gerektiğini, hangi kriterlerin esas alınması gerektiği ve illerde nasıl bir kısıtlama veya açılma yapılması gerektiğini tartıştık. Tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE ÖZGÜ BİR MUTASYON GÖRÜLMEDİ"

Türkiye'ye özgü bir mutasyonun görülmediğini vurgulayan Koca, "Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Samsun, Ordu gibi Doğu Karadeniz bölgesinde. Mutasyonun artış oranı daha çok İngiltere mutantı dediğimiz, bulaşıcılığının arttığını bildiğimiz bir mutant. Brezilya mutantı 1 tane, İstanbul'da. Güney Afrika'yla ilgili de şu ana kadar 49'a yakın mutantın görüldüğünü söyleyebilirim.Türkiye'de bize özgü yeni bir mutantın olmadığını şu an çok net biliyoruz. BioNTech'le ilgili ilk etapta gelebilecek aşı miktarı 800 bin oldu. Toplam 4.5 milyon olarak netleşti mart sonuna kadar. İlk 800 bin doz aşı da muhtemelen 10 gün içerisinde gelecek." dedi.

Yorumlar
Günün Manşetleri