GÜNDEM

TSK ve MİT'in ortaklaşa operasyonunda KCK'ya ağır darbe

Milli İstihbarat Teşkilatı ve TSK'nın Kuzey Irak'a düzenledikleri ortaklaşa operasyondan Sözde KCK sorumlusu "Dozdar Hamo" kod adlı terörist Abdulrehman Hamo öldürüldü

MİT'in istihbarat ağına takılan sözde KCK Yürütme Konseyi Üyesi, KCK Basın ve İletişim Sorumlusu "Dozdar Hamo" kod adlı terörist Abdulrehman Hamo, yakın takibe alındı, teröristin ilişkileri ve günlük rutini analiz edildi.

Operasyon için uygun zamanı bekleyen MİT'in verdiği istihbarat ile harekete geçen TSK, 26 Kasım 2019'da Irak'ın kuzeyindeki Kandil bölgesinde düzenlenen nokta operasyonla Hamo'yu etkisiz hale getirdi.

ÖLÜMÜ ÖRGÜT ÜYELERİNDEN GİZLENDİ

MİT, operasyonun ardından, örgütün "üst düzey bir yöneticinin ölümü sonrasında nasıl bir politika izlendiği"ni de analiz etti.

Örgütün, Hamo ile görüşmek isteyen mensuplarına uzun süre "Artık başka alanda üst düzey görevlendirildi" ya da "gizli bir faaliyet yürütüyor" gibi yalanlarla örgüt üyelerinden gizlemeye çalıştığı belirlendi.

ÖCALAN'DAN EĞİTİM ALDI

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'dan eğitim alanlar arasında bulunan Hamo'nun, çok sayıda silahlı eylemin planlayıcısı olduğu, örgüte 1990'da Suriye'den katıldığı, 2011-2016 arasında Suriye'de örgütün finans ve lojistik sorumluluğunun yanı sıra PKK'nın Suriye yapılanmasının sözde yönetim kurulunda görev aldığı da öğrenildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri