GÜNDEM

Türkiye 2021'de erken seçime gider mi? Ünlü anketçiler gündemdeki soruyu yanıtladı

Muhalefet partileri sık sık erken seçim taleplerini dile getirmeye devam ederken, "Türkiye erken seçime gider mi?" sorusu gündemdeki yerini koruyor.

 Konuyu değerlendiren GENAR ve MetroPoll Araştırma firmaları Türkiye'nin erken seçime gitmesini mümkün görmezken, kamuoyu araştırmacısı İbrahim Uslu ise 2021'in ikinci yarısında seçim bekliyor.

Erken seçime ilişkin konuşan GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş Türkiye'nin erken seçime gitmesini mümkün görmüyor. Bunun birkaç sebebi olduğunu belirten Aktaş, şöyle sıralıyor:

"Birincisi, AK Parti hükümetleri bugüne kadar vatandaştan almış olduğu yetkiyi tümüyle kullandı. İkincisi, Cumhur İttifakı şu an Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oyu koruyor. Muhalefet partilerinden radikal bir şekilde oyunu yükselten bir parti ise yok. Ayrıca farklı sebeplerden dolayı CHP'nin oyları düşüyor."

METROPOLL ARAŞTIRMA: ERKEN SEÇİM İKTİDAR İÇİN İNTİHAR GİBİDİR
MetroPoll Araştırma kurucusu Özer Sencar da erken seçim olmayacağını savunuyor. Ancak onun gerekçeleri Aktaş'tan farklı. Sencar'a göre, iktidarın erken seçime gitmesi için sonucunda galip çıkacağını görmesi lazım.