GÜNDEM

Türkiye'de 43 genç daha nükleer mühendisliği tamamladı!

Türkiye'nin nükleer enerjideki kararlı adımları, bir yandan Akkuyu'da inşa edilen tesislerle bir yandan da alanında uzman olacak eğitimli kadroların yetiştirilmesiyle devam ediyor.

Türkiye'nin nükleer enerjideki kararlı adımları, bir yandan Akkuyu'da inşa edilen tesislerle bir yandan da alanında uzman olacak eğitimli kadroların yetiştirilmesiyle devam ediyor.

143 GENÇ MÜHENDİSE 43 YENİ MEZUN EKLENDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya'ya gönderilen 43 öğrencinin daha nükleer mühendislik eğitimlerini tamamladığını belirterek ifadeleri kullandı:

"Bugün, Rusya'daki 6,5 yıllık eğitimini tamamlayan 43 gencimiz daha nükleer mühendis oldu.

Akkuyu NGS'de daha önce mesaiye başlayan 143 nükleer mühendisimize katılarak iş başı yapacaklar. Gençlerimizi tebrik ediyorum Nükleer enerji hikayemiz sizlere emanet."

TÜRKİYE'NİN ÇEŞİTLİ ÜNİVERSİTELERİNDEN SEÇİLDİLER

ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Ankara, İstanbul, Ege, Erciyes, Çukurova, Karadeniz Teknik ve Dicle gibi üniversitelerde okuyan gençlerin arasından seçilen öğrenciler, Türkiye’deki eğitimlerinden vazgeçerek en baştan yeni bir eğitim programına başladı.

İLK MEZUNLAR 2018'DE GELDİ, HEDEF 468 MÜHENDİS

2018'de 35, 2019'da 53 ve 2020'de 55 Türk öğrenci, MEPhI'de (Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi) "nükleer santraller, tasarım, işletme ve mühendislik" uzmanlık dalında 6,5 yıl süren eğitimlerini tamamlayarak mezun olmuştu.

Rusya'daki yükseköğretim kurumlarında 107 kişilik Türk öğrenci grubu ise personel yetiştirme programı çerçevesindeki eğitimlerini sürdürüyor.

Mezun olduktan sonra Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi'nde göreve başlayan genç uzmanlar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaatında görev alıyor.

TÜRKİYE'NİN İLK NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ OLACAK

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS'ye ilişkin ilk anlaşma, Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Akkuyu'da yapılacak 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip santral, 4 reaktörden oluşacak. Santralin 2023'e kadar işletmeye alınması planlanıyor

Yorumlar
Günün Manşetleri