GÜNDEM

Türkiye'nin koronavirüs anketi yayınlandı! El yıkama oranı kaç?

Bir araştırma şirketi tarafından yapılan anket çalışmasında Türkiye'de yaşayan vatandaşların el yıkama oranları ve koronavirüs salgınının belirtilerinin bilinip bilinmediğine dair oranlar açıklandı.

Koronavirüs tehdidinin Türkiye'de yayılmaya başlaması anket firmalarının gündemini de değiştirdi.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından NG Araştırma şirketi vatandaşların koronavirüs hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu, koronavirüsten korunmak için ne tür yöntemlere başvurduklarını öğrenmek için kamuoyu araştırması yaptı.

2 BİN 397 KİŞİ KATILDI

10-14 Mart tarihleri arasındaki araştırmaya, 18 yaş üstü 2 bin 397 kişi online olarak katıldı.

%64 YETERLİ BİLGİYE SAHİP

Araştırma kapsamında katılımcıların yüzde 64'ü koronavirüs hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını, yüzde 35'i bilgisinin kısıtlı olduğunu belirtti.

%60 GLİŞMELERİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİYOR

Yaklaşık bir hafta önce ülkemizde görülen koronavirüs vakaları ile ilgili bilgiyi vatandaşlar televizyon ve sosyal medyadan takip ediyor. Bu kapsamda koronavirüs ile ilgili gündemi katılımcıların yüzde 63'ü televizyondan, yüzde 60'ı sosyal medya kanallarından takip ediyor.

UZMANLARDAN BİLGİ ALANLARIN ORANI %42

Uzman doktor yorumlarını takip edenlerin oranı yüzde 42 olurken çevresindekilerden bilgi alanların oranı ise yüzde 30 olarak belirlendi.

%96 KORONAVİRÜS SALGINININ BELİRTİLERİNİ BİLİYOR

Sağlık Bakanlığı koronavirüsün yüksek ateş, nefes almakta zorluk ve öksürük gibi belirtileri olduğunu belirtmiş, bundan şüphelenen vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtmişti. Araştırmaya katılanlara da koronavirüsün belirtilerini bilip bilmedikleri soruldu. Katılımcıların yüzde 96'sı koronavirüsün belirtilerini bildiğini söyledi. Ancak Bakanlık tarafından paylaşılan belirtileri tam ve doğru bir şekilde tanımlayabilenlerin oranı yalnızca her 3 kişiden 1 kişide kaldı.

10 KİŞİDEN 1'İ HİÇBİR ÖNLEM ALMIYOR

Vatandaşların koronavirüse karşı aldığı önlemler de araştırmada yerini alırken, her 10 kişiden 1'nin hiçbir önlem almadığını söylemesi hızlı bulaşabilen ve hayati riskler taşıyabilen bu hastalık için hayati önem arz ediyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri