GÜNDEM

Türkiye'nin koronavirüs risk haritası

Türkiye'de koronavirüs salgınında normalleşme sürecine girmek için geri sayıma başladı. Kapalı olan işletme sahipleri alınacak kararları dört gözle bekliyor. Yerinde normalleşme adımlarında illerin vaka sayılarına göre karar alınacak.. İşte Türkiye'nin koronavirüs risk haritası..

Yerinde normalleşme adımlarında illerin vaka sayılarına göre alınacak kararlarda, risk haritasında mavi ile gösterilen illerde önlemlerin hafifletilmesi bekleniyor.

İL BAZINDA NORMALLEŞME ADIMLARI
Söz konusu normalleşme adımaları ise 'yerinde normalleşme' parolasıyla yerel çapta atılacak. Buna göre hayata geçirilecek kararlar için, Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak açıkladığı illere göre 100 binde vaka oranları esas alınacak.

HARİTADA MAVİ OLAN İLLERDE ÖNLEMLER HAFİFLETİLECEK
Bu kapsamda illerdeki vaka ve bulaş oranları dikkate alınınca Türkiye'nin büyük bir kısmı için normalleşme zor görünse de kriterleri sağlayan iller de var. Bakanlığın açıkladığı vaka sayıları ile hazırlanan haritada illerin risk durumları renklerle derecelendirildi.

MAVİ RENKTE CİDDİ DÜŞÜŞ VAR
Buna göre kırmızı renkte olan illerde vaka sayıları en yüksek, turuncuda yüksek, sarıda orta ve mavide düşük olarak gösterildi. Mavi renkle gösterilen iller son dönemde vaka sayılarındaki ciddi düşüşle dikkat çekerken ilk normalleşme adımlarının da bu illerde atılması bekleniyor.

Bugün toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda da bu veriler ışığında kararlar alınması beklenirken, haritada mavi ile gösterilen Muş, Iğdır, Batman, Şırnak ve Hakkari normalleşme için en uygun şehirler.

KIRMIZI: ÇOK YÜKSEK

TURUNCU: YÜKSEK

SARI: ORTA

MAVİ: DÜŞÜK

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri