GÜNDEM

Uzman isimden çok konuşulacak yeni virüs açıklaması! Mutasyona uğrayan virüs çocukları hedef alıyor

İngiltere'de ortaya çıkan ve mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün çocuklar üzerinde daha da etkili olabileceği iddia edildi. İngiliz bilim insanı Neil Fergunson, çocukların enfekte olma riskinin daha yüksek olduğunu ileri sürdü.

Britanya'da ortaya çıkan ve çeşitli ülkelere yayılan mutasyon geçirmiş koronavirüsle ilgili çok önemli bir haber geldi. İngiltere hükümetine solunum yollarıyla bulaşan hastalıklar konusunda tavsiyede bulunan danışma grubundan (NERVTAG) olan Prof. Dr. Neil Ferguson, çocukların koronavirüs varyantıyla enfekte olma risklerinin daha yüksek olabileceğini öne sürdü.

Imperial College London'da Epidemiyoloji Profesörü olan Neil Ferguson, çocukların mutasyon geçiren virüse karşı daha dirençsiz olduğuna dair bir ipucu bulunduğunu iddia etti.

ÇOCUKLARI DAHA ÇOK ETKİLEYECEK

Birleşik Krallık'ta Mart ayındaki kısıtlamalarda etkili olduğu için 'Profesör Karantina' olarak anılan Ferguson, oluşumuna yardımcı olduğu tedbir kılavuzunu ihlâl ettiği ortaya çıkınca acil durumlar için danışmanlık veren SAGA ekibinden ayrılmıştı.

Prof. Dr. Ferguson, B.1.1.7. olarak anılan bu yeni koronavirüs varyantının, kasım ayında, okulların açık olduğu karantina sırasında artmasının, bu türün çocukları daha çok etkilemesi nedeniyle olabileceğini ifade etti.