GÜNDEM

Uzmanlar Altın yatırımcılarını uyardı! Bir anda kaybedebilirsiniz

Son dönemde ciddi yükselişe geçen altın fiyatları yatırımcıları sevindiriyor. Küçük yatırımcıların da bu alanlara yöneldiği, hatta kredi çekerek atın ve döviz aldığı ifade ediliyor. Ancak uzmanlardan konu ile ilgili kritik uyarılar geldi..

Altının değer kazanması yatırımcıları sevindirirken ibre tersine döndüğünde yatırımcıların yaşayacağı zararın göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten uzmanlar, "Çünkü bir anda ellerindeki varlıklardan olma ihtimalleri var. Güvenli liman algısı olan altının bir yatırım aracı olarak spekülasyona açık olduğunu tarihine bakınca da görmek mümkün. Diğer yatırım araçlardan farklı olarak, altının değeri ülke ekonomilerine katkısına bağlı değil." uyarısında bulundu.

Aynı uzmanlar, tarih de vererek, Türkiye'de daha önce de altın ve dövizin fırladığını ancak daha sonra fiyatların nasıl çakıldığını anlattı.

Son dönemlerde altın fiyatlarından ciddi yükselişler yaşanıyor. Altının ons fiyatı 2.000 dolar seviyesini aşarak rekor kırarken, gram altın fiyatları da rekor tazeleyerek 480 TL seviyelerinde işlem görüyor. Uzmanlar da yaşanan bu yükselişin ardından altın konusunda vatandaşları uyarıyor.

Türkiye’de tasarruflarını yatıran ve hatta duyumlar üzerine kredi çekerek altına yatırım yapanların dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, "Çünkü bir anda ellerindeki varlıklardan olma ihtimalleri var. Güvenli liman algısı olan altının bir yatırım aracı olarak spekülasyona açık olduğunu tarihine bakınca da görmek mümkün.