GÜNDEM

Vergi borcu yapılandırması başladı! Vergi borcu olanlar ne yapacak? İşte vergi borcu yapılandırması ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Vergi ve cezalara yapılandırma getiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki Vergi borcu olanlar ne yapacak? Vergi borcu yapılandırması nedir? Vergi borcu ödemeleri nasıl yapılacak? İşte 500 milyar lirayı kapsayacağı belirtilen vergi borcu yapılandırmasının detayları...

Vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezalarının 18 taksitle ödenmesinin önünü açan düzenleme yürürlüğe girdi. Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katmadeğer, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak.

Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabilecek. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırma kapsamında olacak.

Düzenlemeyle, 500 milyar liralık bir kamu alacağı yapılandırılmış olacak. Hürriyet gazetesinde yer alan haberde düzenleme ile ilgili 10 soru ve yanıtlarına yer verildi.

1) Yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

Yasa temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor.