GÜNDEM

Yandaş Tele 1'in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'dan hadsiz 'fetih' sözleri

CHP'nin resmi yayın organı gibi hareket eden yandaş Tele 1'in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, İstanbul'un fethinin yıl dönümü vesilesiyle Ayasofya'da Fetih Suresi okutulmasını haddini aşan sözlerle eleştirdi.

TELE 1 ekranlarında 18 dakika programında kanalın Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunmasından rahatsız oldu.

'FETİH UYGULMASI İŞGALDİR' DEDİ

Fetih Suresi'nin okunmasına tepkisinin ardından fethin anlamını değiştiren ve fethin uygulama manasını çarpıtan Yanardağ, bunun bir işgal, talan ve sömürgecilik olduğunu söyledi.

ADALET İÇİN YAPILAN FETİHLERİ BARBAR BATILILARIN SÖMÜRÜLERİNE BENZETTİ

Fethin uygulama boyutunu görmezden gelen Merdan Yanardağ, programda aynen şu cümleleri kullandı: "Fetih Suresi'nin Ayasofya'da okunacak olması son derece 21. yüzyılda modern bir devlete, çağdaş bir topluma uygun düşmeyen, hâlâ fetih ideolojisinin savunulduğu, yani işgalcilik, yayılmacılık, talan ve sömürgecilik anlayışı anlamına gelir bu çağda fetih. Dolayısıyla tıbbı cihat gibi fethin yeniden yorumlanması içinin yeniden doldurulması gerekiyor. Güncellenmesi gerekiyor. Bu çağda fethi savunmak silah zoruyla başka toprakları ele geçireceğini ilan etmek demektir. Hâlâ böyle bir ideolojinin taşıyıcısı olduğunu ilan etmek demektir."

Yorumlar 11 Yorum
Günün Manşetleri