GÜNDEM

Yunanistan'dan yeni Türkiye açıklaması

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, iki ülke arasında şu anki durumun iyi olduğunu, görüşmelerin istikbalini ise Yunanistan ve Türkiye taraflarının karşılıklı tutumlarının belirleyeceğini söyledi.

35 gün sismik araştırma faaliyetlerini bakım çalışması nedeniyle ara veren Oruç Reis'in bakım molası vermesi Doğu Akdeniz'deki gerilimi bir nebze de olsa yumuşattı.

Son olarak Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, bugün düzenlediği basın toplantısında 'Türkiye ile deniz yetki alanları konusunda görüşmelere devam etmeye yakınız' dedi.

''GÖRÜŞMELERİ DEVAM ETTİRMEK ÜZEREYİZ''

Petsas, Yunanistan'ın Türkiye ile deniz yetki alanları konusundaki müzakerelerini sürdürmeye yakın olduğunu söyledi.

Yunan Sözcü, "İstikşafi görüşmeleri devam ettirmek üzereyiz. Ancak bu duruma ne kadar yakın olduğumuz her iki tarafın, yani Yunanistan ve Türkiye'nin tutumuna bağlı. Şu anki duygu iyi" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ''ORUÇ REİS ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEK''

Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisini bakım ve onarımı için Antalya açıklarına çekmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Oruç Reis'in bakım sürecinin diyalog ve diplomasiye katkı sağlayabileceğini belirterek, geminin bakımları bittikten sonra tekrar araştırma sahasına geri döneceğini söylemişti.

GÖRÜŞMELER 2016'DA SONA ERMİŞTİ 

İki ülke arasında deniz alanlarının sınırlarının belirlenmesi konusunda daha önceki görüşmeler 2016 yılında sona ermişti.

Yunan basını da istikşafi görüşmelerin bu hafta içerisinde başlayabileceğine ilişkin haberler yayımlamıştı.

Yorumlar
Günün Manşetleri