KÜLTÜR SANAT

AKM'nin yeni devasa binasının açılış tarihi belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) inşaatını yıl sonuna kadar bitireceklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada Beyoğlu Kültür Yolu ve Atatürk Kültür Merkezi'nin yapımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İlk ayağı Galataport, son ayağı ise Atatürk Kültür Merkezi olan Beyoğlu Kültür Yolu projesinin tamamlandığında Türkiye'nin ve İstanbul'un yeni cazibe noktalarından biri olacağını belirten Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolunun sadece cruise gemileriyle gelen turistlere değil, İstanbul'a gelen diğer turistlere ve yerli halka hitap ettiğini, cazibe noktasını Beyoğlu üzerinden Taksim'e bağladıklarını söyledi.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİDEN YAPILIYOR

Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu'nun son ayağı olan Atatürk Kültür Merkezi'nin tamamlanması için de çok kapsamlı bir şekilde çalıştıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Atatürk Kültür Merkezinin inşaatını yıl sonuna kadar bitiriyoruz. Bir büyük, bir de küçük salonu olacak. Küçük salon 800 kişilik... Orada da iki tane çok amaçlı salon var ve bir sinema salonu yapıyoruz. Kısa metrajlı filmlerin desteklenmesi amacıyla tiyatro, güzel sanatlar, opera bale ve sinema burada hayat bulacak. Arkada bir kültür sokağı var.

''YIL SONUNA KADAR YETİŞTİRİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM''

Burada kafeler, restoranlar, galeriler var. Uzun bir sokak. Orayı 24 saat yaşayan bir merkez haline getiriyoruz. Üstte 360 derece manzarası olan VIP bir restoranı olan, aşağıda da yine kafeler, restoranlar olacak. Müzesi, kütüphanesi olacak, cep sineması olacak. Bütün bunları da yıl sonuna kadar inşaatını bitirerek, hayata geçirmiş olacağız. Sokağı yıl sonuna kadar açacağız. Salonu da yetiştirmeye çalışırız. Muhtemelen yetiştiririz diye düşünüyorum.

''KÜLTÜR YOLU BURADAN YÖNETİLECEK''

Büyük salonun teknolojisi farklı bir sahne. Sahne teknolojisi dünyada olmayan bir yer. Dünyanın en yüksek teknolojisinin kullanıldığı bir sahne olacak. Atatürk Kültür Merkezi, sadece bir bina değil. Dünyanın sayılı kültür merkezlerinin olduğu ülkelerdeki gibi merkez içinde bir konsept birim oluşturuluyor. Yönetmeliği farklı yapılıyor, personeli farklı seçiliyor. Beyoğlu Kültür Yolu'nun yönetimini burada oluşturduğumuz komisyona bırakacağız. Beyoğlu Kültür Yolu'ndaki aktiviteleri bu komisyon üzerinden yöneteceğiz.

''İÇİ DOLU BİR ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK''

İçinde sanatçıların, sanat yöneticilerinin olduğu bir komisyon oluşturuyoruz. Bunu bir platform haline getiriyoruz. Herkes bu platforma dahil olmak istiyor. Beyoğlu Kültür Yolu çok daha içi dolu bir çekim merkezi haline gelecek. Burada kültürel faaliyet gösteren herkesin Beyoğlu Kültür Yolu Projesi dahilinde tanıtımı yapılacak ve uygulamanın parçası haline gelecek."

Yorumlar
Günün Manşetleri