KÜLTÜR SANAT

Bozkırın Tezenesi Külliye'de anılıyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Neşat Ertaş'ı Anma Programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleşen Neşet Ertaş Anma etkinliğe, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak ile AK Parti'li yöneticiler katıldı. Programda İbrahim Kalın, Nadir Alpaslan, Erol Parlak, Okan Murat Öztürk ve Necmi Kıran’a kültür-sanat çalışmaları, yorumculuk, mahalli icra, genç icracı ve yaşam boyu meslek onur ödülü dallarında ödül verildi. Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü ​Mehmet Erenler’e, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü Prof. Dr. Sabri Yener’e, Yorumculuk Ödülü Ümit Tokcan’a, Mahalli İcracı Ödülü Metin Öge’ye, Genç İcracı Ödülü ​Erhan Uslu’ya Bakan Ersoy tarafından takdim edildi.

Ödül programının ve konuşmaların ardından sahne performanslarına geçildi. Bedia Akartürk, Bektaş Dolu, Gülşen Kutlu, Erol Parlak, Işın Karaca, Muazzez Ersoy, Metin Öge ve Ustalar Topluluğu, Mustafa Keser ve Yavuz Bingöl, Neşet Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. Davetliler, sanatçıların performanslarını zevkle izlerken, sanatçılar performanslarının ardından dakikalarca alkışlandı. Sanatçılar performanslarını Şef Turan Sağer'in yönetimindeki Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Parlak'ın korosunun icrasıyla dinleyicilere sundu.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Neşet Ertaş’ın ‘Neredesin Sen’ adlı türküsünü bağlama çalarak söyledi. Kalın, ‘Neredesin Sen’ türküsü hakkında, "İlk satırda geçen, ‘Şu garip halimden bilen şiveli nazlım’, ‘işveli’ değil, ‘şiveli, nazlım’ annesinin şivesine atfen, analar onun için ayrı bir özel bir yere sahipti. Dolayısıyla Muharrem Ustayı babasını anarken bu vesileyle bütün annelere de selam ve hürmetlerimizi buradan iletiriz" hatırlatmasında bulundu. Ayrıca Parlak ve Kalın ‘Sen benimsin, ben seninim’ adlı eseri de birlikte yorumladı. Kalın ve Parlak'ın yorumu dakikalarca alkışlandı.

.

Yorumlar
Günün Manşetleri