KÜLTÜR SANAT

Kuruluş Osman dizisini izlemeden önce bilmeniz gerekenler

Kuruluş Osman dizisinin ilham kaynağı olan Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik

Diriliş Ertuğrul dizisinin devam dizisi olan Kuruluş Osman bu akşam ATV ekranlarında izleyicisiyle buluşuyor. Peki diziye ilham veren Osman Gazi hakkında bilmemiz gerekenleri biliyor muyuz? İşte diziyi izlemeden önce Osman Gazi hakkında bilmeniz gerekenler...

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Osman Bey, Ertuğrul Gazi ve Halime Hatun'un oğludur. Genç yaşlarından itibaren yaman bir delikanlı olarak nam salan Osman Bey, iki evlilik yapmıştır.

Osman Gazi'nin zevcesinin adı Malhun Hatun'dur. Osman Gazi'nin Malhun Hatun ile evliliğinden tam 7 tane evladı olmuştur. İçlerinden biri Osmanlı Devleti'nin Osman Gazi'den sonraki lideri olacak olan Orhan'dır. Diğer evlatlarının isimleri ise Alâeddin Paşa, Melik Arslan Bey, Fatma Hatun, Çobanbey, Hamid Bey, Pazarlı Bey'dir.

Osman Gazi babası Ertuğrul'un yurt tuttuğu Söğüt topraklarında 1257 veya 1258 yılında hayata gözlerini açmıştır. Ertuğrul Gazi'nin üç oğlundan biridir.